Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. marca 2010

Vznikne databáza humanitárnych organizácií



Na Slovensku by mala vzniknúť databáza slovenských humanitárnych organizácií. Tá by mala obsahovať aktuálne informácie o kapacitách, zdrojoch a kompetenciách jednotlivých organizácií. Na základe ...



Zdieľať
BRATISLAVA 7. marca (WEBNOVINY) - Na Slovensku by mala vzniknúť databáza slovenských humanitárnych organizácií. Tá by mala obsahovať aktuálne informácie o kapacitách, zdrojoch a kompetenciách jednotlivých organizácií. Na základe kritérií sa uzavrú rámcové kontrakty s humanitárnymi organizáciami, ktoré by sa v budúcnosti prednostne oslovovali pri krízach. Týmto opatrením by sa výrazne znížila doba reakcie na vzniknutú humanitárnu krízu. Dohodli sa na tom kompetentné ministerstvá, organizácie a mimovládne organizácie na diskusii k humanitárnej pomoci, ktorú organizovala Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu. Agentúra by sa podľa výstupov zo seminára mala zúčastňovať aj na koordinačných poradách Ministerstva zahraničných vecí SR a Ministerstva vnútra SR. Diskutéri sa tiež dohodli na vypracovaní dokumentu na identifikáciu pomoci pre projekty prevencie humanitárnych kríz a posthumanitárne projekty.


Mechanizmus humanitárnej pomoci je platný od roku 2006. Od založenia v roku 2007 agentúra podporila iba dva humanitárne projekty. Problematické je zapájanie sa slovenských neziskoviek do humanitárnej pomoci, rozdelenie humanitárnej pomoci formou projektov, doba od vyhlásenia výzvy až po realizáciu projektov, ako aj kompetencie projektovej komisie pri humanitárnej pomoci. Práve posledné dve vyzdvihli prítomní ako najvážnejšie nedostatky súčasného systému poskytovania humanitárnej pomoci.

Slabé miesta mechanizmu navrhol vedúci projektového riadenia SAMRS Samuel Esterka riešiť zmenou súčasného systému. Navrhol rozdeliť humanitárnu pomoc formou projektov na subkategórie. Vznikli by tak rýchle humanitárne projekty, projekty prevencie humanitárnych kríz a posthumanitárne projekty. SAMRS prišlo aj s vlastným návrhom pre rýchle humanitárne projekty. Agentúra v ňom odporučila identifikovať osobu zodpovednú za sledovanie a reagovanie Slovenska na humanitárne krízy. Na základe tohto odporučenia SAMRS vyhlási výzvu alebo zadanie pre slovenské humanitárne organizácie.

Roman Šmahovský a Milan Komžík z Ministerstva vnútra však tvrdia, že v rámci ich rezortu existuje efektívny systém identifikácie humanitárnych kríz. Systém im umožňuje rýchlo reagovať na náhle humanitárne katastrofy. Informácie dostávajú z medzinárodných zdrojov, ktoré zohrávajú dôležitú úlohu v koordinácií humanitárnych akcií. Uvítali návrh vytvorenia databázy, Komžík si však nemyslí, že nepredvídateľné humanitárne krízy by sa nemali riešiť formou rýchlych humanitárnych projektov, ale radšej formou materiálnej pomoci cez rezort vnútra, keďže v 99 percentách prípadov ide aj tak o žiadosť o materiálnu pomoc. Marián Záhorec z Červeného kríža podporil úrad civilnej obrany pri hodnotení materiálnej pomoci a identifikácií kríz. Podotkol, že niekedy sa nedodržujú uznesenia koordinačného výboru a základným problémom je, že humanitárna pomoc nie je na Slovensku legislatívne ošetrená.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Deti treba prihlásiť do škôlky do stredy
<< predchádzajúci článok
Van Rompuy vyzval Maroko dodržiavať ľudské práva