Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Veda

08. februára 2009

Vznikli prvé CT snímky kostry Australopiteka Lucy



Vedci urobili prvú sadu CT snímok slávnej africkej Lucy, nekompletnej kostry ženy z druhu Australopithecus afarensis, ktorá žila pred 3,2 miliónmi rokov.



Zdieľať
Súbor zobrazení vo vysokom rozlíšení urobili pomocou počítačového tomografu odborníci z Texaskej univerzity v Austine v spolupráci s etiópskou vládou. "Tieto snímky, ktoré sme vypracovali na Texaskej univerzite, nám umožnia pozrieť sa na vnútornú štruktúru - ako sú stavané jej kosti," uviedol antropológ John Kappelman, ktorý viedol desať dní trvajúce snímanie všetkých 80 zachovaných kúskov kostry. Vedecký tím dúfa, že 'virtuálna' Lucy ponúkne ďalšie informácie o živote našich predkov, napríklad o tom, či ona a jej deti vedeli rovnako dobre liezť na stromy ako chodiť. "Skúmaním vnútornej štruktúry kostí Lucy môžeme zistiť, ako kostra umožnila jej pohyb a držanie tela a môžeme to porovnať s dnešnými ľuďmi a opicami," citovala slová Kappelmana internetová stránka univerzity www.utexas.edu. Ako sa na webstránke ďalej píše, úspešné ukončenie skenovania znamená, že kostra Lucy je bezpečne uchovaná v digitálnom formáte. To znamená, že "budúce generácie budú poznať Lucy," uviedla Jara Mariam, riaditeľka Etiópskeho úradu pre výskum a zachovanie kultúrneho dedičstva. Práca vedeckého tímu sa neskončila nasnímaním kostry. "V určitom zmysle bolo skenovanie Lucy tou ľahkou časťou," povedal Richard Ketcham z Texaskej univerzity. V nadchádzajúcich mesiacoch budú spracovávať dáta a analyzovať kostru.

Kostra Lucy, ktorú objavili v Etiópii v roku 1974, je najlepšie zachovaný exemplár Australopiteka, predka dnešného človeka. Nie je kompletná, zachovalo sa zhruba 40 percent kostry.

(SITA)


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Prvá žena preplávala Atlantický oceán - vo veku 56 rokov
<< predchádzajúci článok
Autorom novej aplikácie pre iPhone je 9-ročný chlapec