Iniciatívu Nechceme sa prizerať, ktorá vznikla ako reakcia na tzv. zádušnú omšu trnavského arcibiskupa Jána Sokola za popraveného prezidenta Jozefa Tisa, podporilo doposiaľ 732 občanov. Ide o ľudí ...
BRATISLAVA 11. júna (WEBNOVINY) - Iniciatívu Nechceme sa prizerať, ktorá vznikla ako reakcia na tzv. zádušnú omšu trnavského arcibiskupa Jána Sokola za popraveného prezidenta Jozefa Tisa, podporilo doposiaľ 732 občanov. Ide o ľudí z rôznych kútov Slovenska, rôzneho vierovyznania, spoločenského postavenia a z rôznych častí politického spektra. Agentúru SITA o tom informoval autor iniciatívy, rímskokatolícky kňaz mimo cirkevnej služby, Miroslav Kocúr.
"Na slávení zádušnej omše za Jozefa Tisa 18. apríla 2008 nás znepokojilo zavádzanie verejnosti tvrdením, že išlo o súkromnú iniciatívu arcibiskupa Jána Sokola. Všetky skutočnosti nasvedčujú tomu, že išlo o dobre pripravené zhromaždenie vo verejnosti voľne prístupnom chráme, bol tam verejne vystavený gardistický znak, fotografia prezidenta Tisa a jeho prezidentská štandarda. Toto všetko prekračovalo nábožensko-modlitebný charakter bohoslužby," uvádza sa v otvorenom liste iniciatívy adresovanom Konferencii biskupov Slovenska, pod ktorý sa podpísali signatári Miroslav Kocúr, Dušan Jaura a Monika Vrzgulová. Gardistický znak historicky zviazaný s pôsobením Hlinkových gárd a ich neslávne známou úlohou pri realizácií holokaustu a potláčaní demokracie na Slovensku v rokoch 1939-1945 predstavoval signál toho, k akým hodnotám sa hlásilo toto verejné bohoslužobné zhromaždenie, ktorému predsedal arcibiskup Ján Sokol, uvádza sa ďalej v otvorenom liste.
V profilovom rozhovore májového čísla mesačníka ExtraPlus Ján Sokol podľa signatárov iniciatívy podobne ako už neraz predtým opakuje, že Jozefa Tisa si váži a na rozdiel od drvivej väčšiny relevantných historikov hovorí: "Som presvedčený o tom, že Jozef Tiso už zo svojej kresťanskej podstaty a ako kňaz robil všetko, čo mohol... Moje názory na prezidenta Jozefa Tisa a jeho štát sú mojimi názormi. Viac k tomu nemám čo dodať“. Signatári iniciatívy s týmito tvrdeniami zásadne nesúhlasia a považujú ich za spoločensky vysoko nebezpečné. Sú presvedčení, že hlboký antisemitizmus prezidenta Jozefa Tisa nemožno relativizovať z falošnej stavovskej solidarity a rovnako by slovenskí biskupi nemali privierať oči pri vyhláseniach Jána Sokola. Podľa nich takýto vysoký predstaviteľ cirkvi nemôže vystupovať ako súkromná osoba.
Vo svojom otvorenom liste signatári iniciatívy vyzývajú Konferenciu biskupov Slovenska, aby k osobe Jozefa Tisa, rovnako aj k zádušnej omši vedenej Jánom Sokolom, zaujala jednoznačné a aj do budúcnosti záväzné stanovisko. Iniciatíva Nechceme sa prizerať zároveň vyzýva politikov a relevantné politické strany, aby nemlčali a pokusy o rehabilitáciu slovenského vojnového štátu verejne odsúdili.
Iniciatívu je možné podporiť na stránke www.changenet.sk do 9. septembra 2008. Je to deň prijatia zákonnej vyhlášky č. 198, tzv. Židovského kódexu, ktorý slúžil ako zákonný rámec pre definitívny odsun židovského obyvateľstva z územia Slovenskej republiky.
SITA