Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. októbra 2011

Výzva na odstúpenie ministrov je absurdná, tvrdí SaS



Ministri za SaS sa nechystajú opustiť svoje posty. Výzvu premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), aby tak urobili, považujú ministri za SaS za absurdnú.



Zdieľať
richard sulik ODPORÚČAME:


Britský denník považuje Richarda Sulíka za hrdinu

Minister Miškov nevidí dôvod na odstúpenie z funkcie

Iveta Radičová vyzvala Richarda Sulíka, aby odstúpil

Vláda Ivety Radičovej padla, euroval neprešiel

Politológ: Richard Sulík bol v afekte

 BRATISLAVA 12. októbra (WEBNOVINY) – Ministri za SaS sa nechystajú opustiť svoje posty. Výzvu premiérky Ivety Radičovej (SDKÚ-DS), aby tak urobili, považujú ministri za SaS za absurdnú.

„Aký zmysel má odchádzať z odchádzajúcej vlády?“ reagoval dnes na výzvu Radičovej minister kultúry Daniel Krajcer.

Krajcer tvrdí, že strana je pripravená rokovať s koaličnými partnermi o podpore rozpočtu aj reformných zákonov vo vláde a v parlamente. Minister práce Jozef Mihál sa nazdáva, že je ešte možné v parlamente schváliť reformu odvodov.

„Pokračujem, akoby sa nič nestalo. Stále rokujem so živnostníkmi, umelcami, odvodová reforma môže byť na tejto schôdzi schválená,“ povedal. O tichej podpore menšinovej vláde nechceli predstavitelia SaS vrátane predsedu Sulíka špekulovať.

SaS v utorok v parlamente nepodporila euroval ani za cenu pádu vlády Ivety Radičovej (SDKÚ-DS). Všetci členovia poslaneckého klubu strany s výnimkou Martina Fecka pri hlasovaní karty vytiahli a nezúčastnili sa na ňom. Fecko hlasoval za euroval a dôveru vláde. Výsledok znamená, že Radičová podá demisiu.


Schválenie nie je samozrejmosť

Druhé hlasovanie o navýšení eurovalu a následnom schválení záchranného mechanizmu predseda SaS nepovažuje za samozrejmosť. Ako by sa dalo zabrániť kladnému rozhodnutiu parlamentu v tejto veci, na ktorej sa zhoduje výrazná väčšina parlamentu, však neprezradil.

„Dúfam, že nečakajú všetci, že Slovensko bude dovtedy hlasovať, kým výsledok nebude taký, ako si Brusel želá,“ poznamenal. Momentálna situácia, keď sa vláda a parlament chystajú na opätovné hlasovanie o eurovale, Sulíkovi pripomína Írsko, ktoré opakovalo hlasovanie o zmluve z Nice aj o Lisabonskej zmluve. „Nemáme dôvod v predklone a potichu očakávať rozhodnutia inštitúcií Európy,“ tvrdí.

Zmeny v parlamente

Nielen nezvolenie na šéfovskú stoličku v Národnom bezpečnostnom úrade (NBÚ), ale aj strata parlamentného miesta hrozí s vysokou pravdepodobnosťou poslancovi za SaS Kamilovi Krnáčovi. Z parlamentu by musel odísť, ak sa ministri za SaS vrátia do parlamentu, ako to od nich žiada premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS),

Krnáč je náhradníkom za ministra kultúry Daniela Krajcera. Krnáča do NBÚ navrhla SaS 6. júla, odvtedy čaká na zvolenie. V závislosti od zmien vo vláde hrozí vypadnutie z parlamentu aj ďalším poslancom. V klube SaS je Štefan Tomčo náhradníkom za ministra práce Jozefa Mihála, Zuzana Aštaryová za ministra hospodárstva Juraja Miškova, Jaroslav Suja za šéfa rezortu obrany Ľubomíra Galka. Štátna tajomníčka na ministerstve práce Lucia Nicholsonová môže z parlamentu vytlačiť Milana Laurenčíka.

Prípadná rekonštrukcia vlády môže ohroziť aj poslancov ostatných koaličných strán. Najviac zmien sa môže udiať v klube najsilnejšej koaličnej strany SDKÚ-DS.

Do parlamentu sa môže vrátiť premiérka Iveta Radičová, minister financií Ivan Mikloš, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, minister školstva Eugen Jurzyca aj štátni tajomníci Jaroslav Ivančo (školstvo) a Milana Ježovica (zahraničie).


Najmenej zmien čaká Most-Híd

Najmenej zmien hrozí klubu Mosta-Híd. Péter Vörös je náhradníkom za ministra pôdohospodárstva Zsolta Simona, Edita Pfundtner za podpredsedu vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny Rudolfa Chmela a Elemér Jakab za ministra životného prostredia Józsefa Nagya. Pohyby v kabinete môžu ovplyvniť aj klub KDH. Minister dopravy Ján Figeľ by v takomto prípade z parlamentu vytlačil Júliusa Stanka, minister vnútra Daniel Lipšic Mariána Kvasničku, minister zdravotníctva Ivan Uhliarik Moniku Gibalovú a štátny tajomník na ministerstve dopravy Ján Hudacký Mariána Radošovského.

Všetci poslanci, ktorí v parlamente strávili menej ako päť rokov, majú v prípade odchodu z parlamentu nárok na dvojmesačné odstupné, ak v zákonodarnom zbore pôsobili dlhšie, odstupné je trojmesačné. Plat bratislavského poslanca vrátane paušálnych náhrad je v súčasnosti 3 346 eur, mimobratislavskí majú nárok na 3 576 eur.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Prezident sa vracia späť do vlasti (12. 10. 2011)
 Na predčasné voľby je nutný súhlas ústavnej väčšiny (12. 10. 2011)
 Poslanci zrejme odvolajú Richarda Sulíka (12. 10. 2011)
 Minister Miškov nevidí dôvod na odstúpenie z funkcie (12. 10. 2011)
 Minister Miškov nevidí dôvod na odstúpenie z funkcie (12. 10. 2011)
 Britský denník považuje Richarda Sulíka za hrdinu (12. 10. 2011)
 Merkelová očakáva ratifikáciu eurovalu do summitu lídrov EÚ (12. 10. 2011)
 Richard Sulík poškodil dobré meno Slovenska, tvrdí Balázs (12. 10. 2011)
 Rakúsko očakáva, že EFSF prejde aj so súhlasom Slovenska (12. 10. 2011)
 František Šebej vystúpil z OKS (12. 10. 2011)



nasledujúci článok >>
Šéf Bundesbanky varuje pred opakovaným posilňovaním EFSF
<< predchádzajúci článok
Sony pre chybu stiahne celosvetovo 1,6 mil. LCD televízorov