Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. augusta 2014

Významné antropologické múzeum vystavuje aj keramiku zo Slovenska



Množstvo umeleckých diel a kultúrnych artefaktov z rôznych kútov sveta vystavuje na obdiv ...



Zdieľať
Na snímke exteriér budovy antropologického múzea vo Vancouveri - Museum of Anthropology. FOTO TASR/Tomáš Doboš
Vancouver 26. augusta (TASR) - Množstvo umeleckých diel a kultúrnych artefaktov z rôznych kútov sveta vystavuje na obdiv svojim návštevníkom známe antropologické múzeum v kanadskom meste Vancouver. V jednej z jeho expozícií, venovanej európskemu umeniu, je bohato zastúpená aj keramika zo Slovenska.


Spomínané - Museum of Anthropology (MOA), ktoré je situované v kampuse vancouverskej University of British Kolumbia (UBC), vzniklo v roku 1949. V súčasnosti je najväčším vzdelávacím a zároveň jedným z najpopulárnejších verejných múzeí na území Kanady. Budovu, v ktorej sídli od roku 1976, projektoval renomovaný kanadský architekt Arthur Erickson.

Hlavným ťahákom MOA sú predovšetkým jeho zbierky umenia, totemov a architektúry indiánskych kmeňov zo severozápadného amerického pobrežia. Návštevníci tu však nájdu aj úžitkové predmety a umelecké diela národov z rôznych kútov sveta. Ide napríklad o vyše 15.000 artefaktov z Ázie, takmer 12.000 zo Severnej Ameriky, asi 4300 z Južnej a Strednej Ameriky, 4000 z tichomorských ostrovov a viac ako 2300 má svoj pôvod v Afrike.

V múzejnej - Koernerovej galérii, ktorá je venovaná európskej keramike, zažijú mnohí našinci malé prekvapenie. Súčasťou tamojšej expozície je totiž aj mnoho artefaktov zo Slovenska. "Máme tu skutočne viac ako 180 keramických predmetov z územia dnešného Slovenska. Najstaršie kúsky pochádzajú približne z rokov 1500 až 1600," informovali TASR z komunikačného oddelenia MOA.

Vyše 600 exemplárov keramiky zhromaždil počas svojho života a následne ich daroval múzeu Dr. Walter C. Koerner (1898-1995). Medzi tými pôvodom zo Slovenska, sa nachádza napríklad keramický tanier z obce Dechtice vyrobený na sklonku 17. storočia alebo pestro zdobené džbány, misy, ale aj sošky z 18. a 19. storočia pochádzajúce zo Stupavy či z Holíča.

Múzeum biodiverzity je popri MOA ďalším výskumným a vzdelávacím pracoviskom, ktoré si pri návšteve areálu UBC nenechajú ujsť mnohí turisti. Dvom miliónom kusov jeho expozície, ilustrujúcej pestrosť živočíšnych druhov a previazanosť všetkého života na zemi, dominuje 26 metrov dlhý skelet vráskavca ozrutného. So svojou ohromujúcou dĺžkou a váhou na úrovni približne 150 ton, je tento druh veľryby rekordným – najťažším zvieraťom všetkých dôb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislavské Jazzové Dni dajú opäť priestor mladým talentom
<< predchádzajúci článok
Katarína Knechtová a Cigánski diabli vyrážajú na spoločné turné