20. októbra 2005
Zažila však šok, keď zistila, že súd v jej veci nekoná. Od 1. septembra platí novela Občianskeho súdneho poriadku, podľa ktorej už vymáhanie podlžností, a teda aj alimentov, nerobia súdy, ale priamo súdni exekútori. „Môj návrh dlho stál u súdnej úradníčky a teraz som sa iba náhodou dozvedela, že ak sa neobrátim na exekútora, konanie súd zastaví?! Ako to mám vedieť?“ rozčuľovala sa naša čitateľka Jana.
„Zmenu žiadali exekútori dlhšie, vyhovelo sa im,“ tvrdí štátna tajomníčka Ministerstva spravodlivosti SR Lucia Žitňanská. „Cieľom novely bolo zjednodušiť konanie, zabrániť jeho duplicite, keď súd rozhodoval o veci dvakrát a exekútor sa dostal k slovu až potom,“ vysvetľuje. Čo však s podaniami, ktoré občania poslali na súd pred termínom účinnosti novely a nie sú ešte uzatvorené?
Zákon hovorí o šesťmesačnej prechodnej lehote, dotýkajúcej sa konaní, začatých pred 1. septembrom. V takých prípadoch (a sú ich tisíce) musí občan v lehote šiestich mesiacov podať návrh exekútorovi a oznámiť to príslušnému súdu. Ak to však navrhovateľ neurobí, súd konanie zastaví! „Je pravda, že súd nemá zo zákona povinnosť upozorniť občana na toto prechodné obdobie,“ pripúšťa štátna tajomníčka. „Niektoré súdy to však robia.“
„Chýba azda viac osvety, aby občania vedeli, čo musia urobiť, sami ešte nemáme žiadne skúsenosti,“ mieni súdny exekútor Anton Bury z Bratislavy. „My sme radi, konanie sa zrýchli, budeme mať viac práce, ale tvorcovia novely mali ľuďom viac vysvetľovať, chýba právna osveta.“ Podobný názor má aj exekútor Pavol Štukovský z Nového Mesta nad Váhom. Väčšinu práce bude podľa neho predstavovať vymáhanie výživného. Za to si však exekútori nesmú účtovať preddavok, takže matky detí bojujúce o výživné nemusia mať v tomto smere obavy. Navyše, aj exekútori musia vymáhanie výživného chápať ako prednostnú pohľadávku. Podľa Štukovského novela občianskeho súdneho poriadku celý proces vymáhania dlžných čiastok urýchli.
(are, Bratislava)