Vývoj na devízovom trhu by mal byť naďalej volatilný
Slováci vstupom do eurozóny upriamia tiež svoju pozornosť na vývoj kurzu eura voči ostatným svetovým, ale aj regionálnym menám. Od 1. januára totiž sledovanie vývoja kurzu koruny voči ostatným ...
BRATISLAVA 4. januára (WEBNOVINY) - Slováci vstupom do eurozóny upriamia tiež svoju pozornosť na vývoj kurzu eura voči ostatným svetovým, ale aj regionálnym menám. Od 1. januára totiž sledovanie vývoja kurzu koruny voči ostatným menám stráca význam a dôležitý už je vývoj kurzu eura. Kým však slovenská koruna doplávala k svojmu zániku v relatívne pokojných vodách v blízkosti konverzného kurzu, vývoj eura na devízovom trhu v roku 2009 však podľa ekonómov možno len veľmi ťažko predpokladať. "Tento vývoj bude do veľkej miery závisieť od ďalšieho vývoja krízy vo svete ako aj od jej dopadov na jednotlivé ekonomiky. Euro však možno považovať za jednu z najstabilnejších mien, ktorá pomôže zjemniť dopady globálnej krízy na slovenskú ekonomiku," uviedla analytička Poštovej banky Eva Sárazová. Celkový vývoj na devízovom trhu tak bude podľa nej kvôli vplyvom krízy a jej dopadov opäť veľmi volatilný tak, ako v posledných mesiacoch.
Čo sa týka globálnych mien, možno však podľa Martina Lenka z VÚB banky očakávať najskoršie zotavenie amerického dolára. "Sadzby blízko nule a masívny finančný stimul by mal naštartovať americkú ekonomiku, ktorá by sa mala začať zotavovať ako prvá z hlavných ekonomík postihnutých krízou. To by malo poskytovať podporu pre americký dolár, ktorý by mal ťažiť naviac aj z očakávaní, že ostatné centrálne banky budú v znižovaní úrokových sadzieb ešte zrejme pokračovať," uviedol. Zotavenie lokálnych stredoeurópskych mien bude podľa Lenka závisieť jednak od hĺbky spomalenia jednotlivých ekonomík, ako aj od rýchlosti ústupu averzie voči riziku. Impulz pre posilnenie niektorých z mien okolitých krajín by mohlo priniesť aj oznámenie o vstupe do mechanizmu výmenných kurzov ERM II a spresnenie stratégie pre prijatie eura. "Nateraz sa však zdá, že vzhľadom na očakávané prudšie spomalenie rastu stredoeurópskych ekonomík ostanú aj ich meny po nejaký čas pod tlakom," dodal.
Vývoj kurzu eura voči ostatným menám tak bude ovplyvňovať aj celkový hospodársky vývoj na Slovensku. Pri pokračujúcom oslabovaní napríklad českej koruny voči euru by to tak znamenalo nielen lacnejšie nákupy Slovákov v Českej republike, ale aj lacnejšie dovozy z Českej republiky. Na druhej strane to však aj zdraží vývozy, čo by pri Českej republike ako druhom najväčšom obchodnom partnerovi Slovenska, mohlo znamenať negatívne dôsledky. "Slovenský vývoz do ostatných krajín Visegrádskej štvorky tvorí až štvrtinu z nášho celkového exportu a preto silnejšie euro voči menám týchto krajín môže do určitej miery spôsobiť nižšiu konkurencieschopnosť Slovenska na týchto trhoch. Na druhej strane, zavedením spoločnej meny euro získa Slovensko výhody na trhoch v krajinách eurozóny, ktorá sa podieľajú na našom celkovom vývoze až päťdesiatimi percentami," uviedla Sárazová.
SITA