Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

07. decembra 2014

Výtvarný fotograf Tono Stano tvorí a žije v Prahe



Výtvarný fotograf Tono Stano sa narodil v Zlatých Moravciach 24. marca 1960. V rokoch 1975 až 1979 sa vzdelával na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, ...



Zdieľať
Tono Stano Foto: TASR/Martin Baumann
Bratislava 7. decembra (TASR) - Výtvarný fotograf Tono Stano sa narodil v Zlatých Moravciach 24. marca 1960. V rokoch 1975 až 1979 sa vzdelával na Strednej umeleckopriemyselnej škole v Bratislave, nasledujúce roky strávil na Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU) v Prahe, absolvoval ju v roku 1986. Odvtedy pracuje ako nezávislý umelec. Žije v Prahe.


Tono Stano sa stal členom generácie Slovenská nová vlna, ktorú tvoria slovenskí študenti pražskej FAMU. V polovici 80. rokov 20. storočia výrazne vstúpili na scénu vtedajšej československej fotografie. O tvorbe Slovenskej novej vlny sa hovorilo, že je výsledkom recesistickej nespútanosti, s akou jej príslušníci vtrhli na pole inscenovanej fotografie.

Slobodný a nezávislý fotograf, pre ktorého je objektom tvorby človek, najmä ženské telo, spočiatku pracoval výhradne v ateliérových priestoroch, po čase vyšiel za tvorbou aj do voľnej prírody. Vytvoril fotografické cykly – napríklad Bílý stín, Moje barvy. Jeho niekoľkoročné pôsobenie na Medzinárodnom filmovom festivale (MFF) v  Karlových Varoch vyústilo do knihy portrétov hereckých i filmových osobností, kde zúročil svoje danosti pre aranžmány portrétov. Od roku 1991 pracoval Stano s kamerou, ktorú zdedil po významnom českom fotografovi Josefovi Sudkovi. Výsledkom jeho experimentov boli prízraky - portréty – koláže negatívnych a pozitívnych detailov.

Výstavný projekt Slovenská nová vlna, ktorý predstavil aj tvorbu Tona Stana, bol začiatkom novembra 2014 prezentovaný v bratislavskej Kunsthalle. V rámci medzinárodného festivalu Mesiac fotografie, ktorý sa konal v Bratislave v novembri 2014, vystúpil Stano na sprievodných podujatiach s prednáškami.

Jeho práce sú v zbierkach Umeleckopriemyselného múzea v Prahe, Moravskej galérie Brno, Bibliothéque Nationale v Paríži, Art Institute of Chicago v USA, anglickom Bradforde, či v Museu Ludwig v nemeckom Kolíne nad Rýnom a inde. Jeho dielo vyšlo v niekoľkých monografiách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Kniha na týždeň: Liane Moriartyová - Prečo sme sa vlastne rozišli
<< predchádzajúci článok
Kresťanský existencializmus je spojený s menom Gabriela H. Marcela