Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

11. mája 2014

Výstredný surrealista Salvador Dalí sa narodil pred 110 rokmi



Kontroverzný španielsky maliar Salvador Dalí sa najčastejšie spája so surrealizmom. Tým bol však oficiálne len do roku 1937, keď ho André Breton pre obdiv k vláde ...



Zdieľať
Salvador Dalí Foto: FOTO TASR/AP
Figueras/Bratislava 11. mája (TASR) - Kontroverzný španielsky maliar Salvador Dalí sa najčastejšie spája so surrealizmom. Tým bol však oficiálne len do roku 1937, keď ho André Breton pre obdiv k vláde diktátora Francisca Franca vylúčil zo skupiny surrealistov.


Vo svojom surrealistickom období vytvoril Dalí svoje najpôsobivejšie diela (napr. Rozplývajúci sa čas, Zrod voľnej túžby, Horiaca žirafa, alebo Predtucha občianskej vojny) plné iracionality či zobrazenia výstrednej sexuality. Tieto svoje obrazy obhajoval vlastnou teóriou, ktorú nazval paranoicko-kritická metóda. Od narodenia výstredného umelca uplynie v nedeľu 11. mája 110 rokov.

Surrealizmus znamená nielen umelecký smer, ale aj životný štýl, Dalí bol surrealistom celým svojím telom a srdcom; jeho život aj umenie boli zhmotneným, zosobneným surrealizmom. Vo svojej mysli videl mnohé veci inak ako bežní ľudia. Tvrdil: "Ja nemaľujem maľby, iba fotografujem svoje sny a nočné mory".

Salvador Felipe Jacinto Dalí i Domenech sa narodil 11. mája 1904 v katalánskom meste Figueras v Španielsku. Meno Salvador dali rodičia pôvodne jeho bratovi, ktorý zomrel skôr, než sa narodil tento fenomenálny umelec. Do narodenia sestry Any Maríe bol rozmaznávaným jedináčikom.

Návštevníčka aukčnej siene Sotheby sa pozerá na obraz Salvadora Dálího Le Chevalier De La Mort 31. januára 2007 v Londýne. Foto: TASR/AP

Budúci maliarsky velikán už ako šesťročný namaľoval svoj prvý obraz - krajinku. Jeho správanie vraj bolo vzdialené od slušného. Vo veku 15 rokov mal prvú verejnú výstavu a potom ho rodičia dali študovať do Madridu na maliarsku akadémiu. Vtedy si začal pestovať svoj excentrický imidž: dlhé vlasy, krátke nohavice a výstredné napomádované fúzy, vždy vytočené hore. Pred záverečnými skúškami ho z akadémie vylúčili, keď vyhlásil, že na škole nie je nikto taký kompetentný, aby ho mohol skúšať.

Žil striedavo vo Francúzsku, v Španielsku a USA. V Paríži sa stretol s kubistickým maliarom Pablom Picassom a vytvoril niekoľko prác, ovplyvnený Picassom a Joanom Miróm. Bolo to predtým, než sa začal plne venovať svojmu vlastnému štýlu a stal sa najvýraznejším predstaviteľom surrealizmu.

Socha od Salvadora Dalího. Foto: FOTO TASR/AP


Umelecký repertoár Salvadora Dalího zahŕňal aj film a tvorbu plastík. S Waltom Disneym spolupracoval ešte v roku 1946 na animovanom filme Destino, ktorý bol dokončený vo francúzskom štúdiu Disney Studios France až v roku 2003 s použitím pôvodných Dalího návrhov. Sedemminútový film nominovali na cenu Americkej filmovej akadémie.

Priatelil sa aj s filmárom Luisom Buňuelom, s ktorým spolupracoval na snímkach Andalúzsky pes a Zlatý vek a aj s básnikom Federicom Garcíom Lorcom.

Mnoho vystavoval a namaľoval veľa známych a významných umeleckých diel. Cestoval po svete, šokoval ho a dával o sebe vedieť. Ako sám povedal: "Je ťažké upútať záujem sveta na dlhšie ako pol hodiny. Ja som to robil denne a s úspechom celých 20 rokov".

Svojej múze a manželke Gale (vlastným menom Elena Ivanovna Diakonova) kúpil v roku 1969 v španielskom Púbole stredoveký hrad, ktorý zrenovoval a pretvoril na prekrásne sídlo určené len pre jej oddych. V roku 1996 tu bolo otvorené Dalího múzeum. Pre Galu, ktorá s ním žila od roku 1929, mal mnoho mien. Volal ju Gala, Galuška, Oliva, ale aj Lionette (levíča), pretože keď bola zlostná, revala vraj ako lev filmovej spoločnosti Metro-Goldwyn-Mayer.

Na snímke tzv. Biblie Dalí, v ktorej ilustrácie namaľoval slávny španielsky maliar surrealizmu Salvador Dalí Foto: TASR/Henrich Mišovič


Dalí zhrnul svoje umelecké názory v niekoľkých literárnych prácach (Tajomný život Salvadora Dalího - 1940, Päťdesiat tajomstiev magického umenia - 1948).

Extravagantný, provokatívny, výstredný, egocentrický a geniálny Salvador Dalí zomrel v rodnom meste Figueras v Španielsku 23. januára 1989 vo veku 84 rokov.

V roku 2011 vyšla na Slovensku v limitovanom náklade 333 kusov Biblia Dalí v impozantnom formáte 350 x 470 mm. Kniha so zlatou oriezkou obsahuje 105 verných reprodukcií biblických výjavov Salvadora Dalího. Umelec ich vytvoril na objednávku v 60. rokoch minulého storočia.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Slovák Jozef Murgaš sa svojimi vynálezmi preslávil vo svete
<< predchádzajúci článok
Nová androidová hrozba využíva na šírenie techniky počítačových červov