26. novembra 2019
Hanušovce nad Topľou. FOTO TASR – Milan Kapusta Foto: TASRHanušovce nad Topľou 26. novembra (TASR) - Najnovšie zbierky z fondov histórie, etnológie a umeleckej histórie sprístupní vo svojom barokovom kaštieli v Hanušovciach nad Topľou Krajské múzeum v Prešove. Návštevníci tam uvidia rôzne nezvyčajné predmety, môžu spoznať ich príbeh a pôvodných majiteľov, ale aj ich remeselnú a spoločenskú cenu. TASR o tom informoval Rastislav Žitný z Krajského múzea v Prešove.
Názov výstavy Z akvizície múzea je odvodený od procesu nadobúdania zbierkových predmetov. Hanušovské múzeum chce takouto netradičnou formou prezentovať veci, ktoré nadobudlo počas obdobia rokov 2018 a 2019.
"
Chceme takýmto spôsobom širokej verejnosti ozrejmiť neľahký nadobúdací, čiže akvizičný proces. Našou základnou úlohou je totiž vedeckým a odborným spôsobom nadobúdať, prezentovať a uchovávať vzácne zbierkové predmety," vysvetlil odborný pracovník Krajského múzea v Prešove – organizačnej jednotky Kaštieľ a Archeopark Hanušovce nad Topľou Samuel Bruss.
Medzi najvzácnejšie prezentované predmety podľa neho patrí kolekcia historickej tlače z obdobia baroka z knižnice grófa Samuela Dessewffyho, niekdajšieho župana Šarišskej stolice. Ďalšou vzácnosťou sú knihy grófa Štefana Esterházyho, nevlastného otca grófa Františka Dessewffyho, ktorý bol do roku 1820 majiteľom hanušovského kaštieľa.
"
Vzácne historické tlače zachránil učiteľ Jozef Kolarčík Fintický po prechode ruského frontu v roku 1945 z kaštieľa z Fintíc. Múzeum ich tento rok získalo do svojich fondov od jeho potomkov," prezradil historik Krajského múzea v Prešove – organizačnej jednotky Kaštieľ a Archeopark Hanušovce Ondrej Glod.
Za výnimočnú považuje Glod tiež vystavovanú kolekciu rodinných fotografií získaných darom od potomkov starobylého rodu Dessewffyovcov z marhaňskej vetvy a barokovú plastiku umučeného Ježiša Krista z Rafajoviec. Unikátnosť výstavy dopĺňa podľa neho aj zlátená porcelánová súprava z obdobia polovice 19. storočia z Vranova nad Topľou či odpočívadlo z obdobia Lousi Philippe z roku 1850.
"
Toto odpočívadlo patrilo židovskej rodine Alexandra Wohla – známeho obchodníka so sušenými bylinami z Hanušoviec nad Topľou. K mimoriadnym akvizíciám však určite radíme aj časť získanej židovskej Tóry z 18. stor na pergamene, ktorá prezentuje prvú a druhú knihu Genezis," dodal Glod.
Slávnostná vernisáž sa uskutoční v stredu 27. novembra v priestoroch kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou. Výstava potrvá do 30. decembra 2019.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR