![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|

Putovnú výstavu s názvom Za čiernym Slnkom predstavuje v rôznych kútoch Slovenska Krajská hvezdáreň Žilina. „Výstava dokumentuje jednu z činností hvezdárne. Pri plánovaní expedície za zatmením Slnka je dôležité nájsť miesta, ktoré sú čo najmenej ovplyvnené svetelným znečistením. Astronómovia sa totiž usilujú získať aj mimoriadne zábery nočnej hviezdnej oblohy. Nie náhodou sú takýmito miestami najmä púšte a náhorné plošiny, prípadne vysokohorské oblasti,“ priblížila Alexandra Mikulášová z OKS.
Výhodou pozorovania na púšti je podľa Mikulášovej aj to, že pri fotografickom pozorovaní vedci nie sú limitovaní vlhkosťou ovzdušia, ktorá napríklad na Slovensku tieto pozorovania komplikuje. „Parky hviezdnej oblohy, teda miesta nedotknuté svetelným znečistením, poskytujú možnosti získať úžasné fotografické zábery hviezdnej oblohy s objektmi a javmi, ktoré už v Európe nemáme možnosť vidieť," dodala.
Výstava predstavuje návštevníkom okrem astronomických fotografií i prírodné, väčšinou púštne scenérie. Potrvá do 23. augusta.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR