Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. júla 2017

Výstava Návrat ku koreňom približuje vysťahovalectvo do Ameriky



Problematiku vysťahovalectva československých občanov do Spojených štátov amerických v 20. a 30. rokoch minulého storočia prináša výstava Návrat ku koreňom v priestoroch ...



Zdieľať
Socha slobody Foto: TASR/AP Photo
Myjava 12. júla (TASR) – Problematiku vysťahovalectva československých občanov do Spojených štátov amerických v 20. a 30. rokoch minulého storočia prináša výstava Návrat ku koreňom v priestoroch Slovenského národného múzea – Múzea Slovenských národných rád v Myjave.


Ako informoval kustód múzea Dávid Camacho, výstava zachytáva osobný príbeh Edwarda Johna Konečníka, zaraďujúceho sa k prvej generácii amerických Slovákov. Záujemcovia si výstavu môžu pozrieť až do 10. novembra.

"Edward John Konečník sa narodil v roku 1940 v New Yorku Jánovi a Zuzane Konečníkovcom pochádzajúcich z obcí Krajné a Brestovec v dnešnom Myjavskom okrese. Do Spojených štátov amerických odišli v roku 1929 za vidinou lepších pracovných možností. Napriek tomu, že Edward John Konečník vyrastal v prostredí robotníckeho Brooklynu, jeho rodičia ho vychovávali v duchu slovenských tradícii a kultúry, čím vyformovali u mladého Eda národné povedomie a silnú väzbu k rodnému Slovensku," priblížil Camacho.

Rodinná výchova podľa neho ovplyvnila Konečníka aj vo výbere svojich záujmov, medzi ktoré patrí aj slovenská ľudová hudba a folkloristika. Už v detstve vynikal v hre na harmoniku. Táto záľuba ho priviedla aj k výberu profesie. Po absolvovaní základného vzdelania pokračoval vo vysokoškolskom štúdiu na High School of Music and Art v New Yorku. Láska k hudbe a vrúcny vzťah k slovenčine ako aj profesia učiteľa hudby ho priviedli k tomu, že sa začal venovať spracovaniu a úprave slovenských piesní.

Edward John Konečník navštívil krajinu svojich predkov prvýkrát v roku 1960. Navštívili svojich príbuzných ale aj Myjavu, kde mal príležitosť zahrať si so Samkom Dudíkom. Druhá možnosť navštíviť Slovensko sa Edymu naskytla v roku 1984. Dostal pozvanie od Matice slovenskej na Folklórne slávnosti v Detve, kde mal príležitosť, predstaviť sa krátkym programom. Následne sa vracia na Slovensko aj v rokoch 1985 a 1988 na pozvanie Matice slovenskej.

V New Jersey organizuje E. J. Konečník pravidelne Festival slovenského dedičstva pre všetkých Slovákov žijúcich v Amerike. V rámci programu sú vždy pozvané aj umelecké súbory zo Slovenska. Je tiež zakladajúcim členom organizácie Slovunion – Národná únia Slovákov, ktorá začala svoju činnosť  21. januára 1990.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V súťaži Amerika má talent pustili vystúpenie účastníka, havaroval
<< predchádzajúci článok
Čriepky T. Keleovej-Vasilkovej vychádzajú prvýkrát ako e-kniha