Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

26. júna 2017

Výstava Dedičstvo Karola Veľkého láka do Východoslovenského múzea



Na snímke Dóm sv. Alžbety, jeden zo symbolov Košíc.



Zdieľať
Na snímke Dóm sv. Alžbety, jeden zo symbolov Košíc. Foto: TASR/František Iván
Košice 26. júna (TASR) – Na obdobie včasného stredoveku, keď vznikala súčasná Európa, je zameraná najnovšia výstava Dedičstvo Karola Veľkého vo Východoslovenskom múzeu (VSM) v Košiciach. Návštevníka chce viesť k zamysleniu nad tým, čo dnešných ľudí spája s takým dávnym obdobím. Pod titulom Včasný stredovek ako kolíska európskej kultúry je pre verejnosť prístupná do 8. októbra.


K najväčším lákadlám výstavy patrí kolekcia nálezov z okolia Nitry z obdobia 9.-10. storočia, hrobová výbava z Pražského hradu či kniežací hrob zo Zemplína.

"Výstava Dedičstvo Karola Veľkého, ktorú sme priniesli do Košíc, je výsledným produktom veľkého medzinárodného projektu Kolísky európskej kultúry v rámci programu Európskej únie Kultúra 2007-2013, v ktorom sme boli jednou z účastníckych krajín," uviedla generálna riaditeľka Pamiatkového úradu SR Katarína Kosová.

Na projekte sa zúčastnil Pamiatkový úrad SR spolu s 12 akademickými a pamiatkovými inštitúciami z deviatich európskych krajín. Výstavná koncepcia bola prezentovaná na troch veľkých výstavách v Bratislave, Prahe a belgickom Ename, ako aj v Ravenne, Montmajoure a Ľubľane.

Hlavnou metódou spracovania jednotlivých častí výstavy je aplikácia konceptu "jednoty v rozmanitosti", ktorý sa stal mottom EÚ. Návštevník sa môže sám zamyslieť nad tým, čo máme pri vnímaní histórie a kultúrneho dedičstva spoločné a v čom môžeme nájsť odlišnosti medzi jednotlivými regiónmi a lokálnymi kultúrami.

Karol Veľký, ktorý je považovaný za patróna integrujúcej sa Európy, doviedol počas svojej vlády Franskú ríšu k najväčšiemu rozkvetu. Zvláštna pozornosť je na výstave venovaná strednej Európe a územiu Slovenska. Na minuloročnej výstave na Bratislavskom hrade bol podľa Kosovej kladený dôraz na prezentáciu Nitrianskeho kniežactva. "V Košiciach, aby bola bližšia a zrozumiteľnejšia tunajšiemu prostrediu, sme výstavu obohatili o aktuálne archeologické nálezy a historické poznatky z východu Slovenska," povedala generálna riaditeľka PÚ SR. Exponáty boli zapožičané aj od zahraničných inštitúcií z Nemecka, Českej republiky a Maďarska.

"Máme tu napríklad známy kameň s nápisom, nájdený pri výskume rotundy v Michalovciach, či nové nálezy z výskumu v Lelesi. Veľkým lákadlom môže byť tiež výbava hrobu staromaďarského kniežaťa zo Zemplína, prezentovaná takto na východe Slovenska prvýkrát," konštatoval Martin Pristáš z košického Krajského pamiatkového úradu.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Salvadora Dalího exhumujú pre súdny spor o určenie otcovstva
<< predchádzajúci článok
Do slovenských kín prichádza Fínske leto s Akim Kaurismäkim