![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
17. septembra 2012
Vyššia minimálna mzda má motivovať nezamestnaných
Vyššia minimálna mzda má podľa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR) motivovať nezamestnaných nájsť si zamestnanie. Rezort práce takto reagoval na zásadnú ...
Zdieľať

Rezort práce takto reagoval na zásadnú pripomienku ministerstva hospodárstva, ktoré požadovalo nižší nárast najnižších zárobkov.
"Zvýšenie sumy minimálnej mzdy iba o 2,2 %, navrhované Ministerstvom hospodárstva SR, by nemotivovalo nezamestnaných nájsť si zamestnanie, nakoľko suma životného minima sa od 1. júla tohto roka zvýšila o 2,5 %," uviedlo ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Ide nad rámec zákona
Rezort práce navrhol zvýšiť sumu minimálnej mzdy o 3,2 %, teda o jeden percentuálny bod viac, než predstavuje spodná hranica pre zvýšenie sumy minimálnej mzdy ustanovená v zákone.
Ministerstvo hospodárstva SR počas pripomienkového konania odkázalo rezortu práce, že zásadne nesúhlasí s návrhom na zvýšenie minimálnej mzdy na rok 2013 o 3,2 % na 337,7 eura.
"Neadekvátne stanovenie hranice minimálnej mzdy je zásadným negatívnym vplyvom na podnikateľské prostredie, ktorý môže mať za následok obmedzenie tvorby nových pracovných miest a zvyšovanie nezamestnanosti," uviedol rezort hospodárstva k návrhu na stanovenie budúcoročnej minimálnej mzdy.
Ministerstvo hospodárstva pritom upozornilo na to, že návrh na zvýšenie minimálnych zárobkov o 3,2 % ide nad rámec stanovený v zákone o minimálnej mzde.
Hospodársky rezort vedený bývalým šéfom Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) Tomášom Malatinským preto navrhuje zvýšiť minimálnu mzdu o 2,2 % na 334,39 eura. "Žiadame uvedenú sumu nezvyšovať viac, než je spodná hranica pre zvýšenie sumy minimálnej mzdy stanovená v zákone," uviedlo ministerstvo.
Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje, aby sa minimálna mzda od začiatku budúceho roka zvýšila zo súčasných 327,2 eura na 337,70 eura.
Zodpovedá očakávanému rastu
Návrh na zvýšenie sumy minimálnej mzdy o 3,2 % podľa ministerstva práce zodpovedá očakávanému rastu priemernej mzdy za rok 2012 podľa prognózy Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií Slovenskej republiky z 11. júna tohto roka.
"Nie je možné vylúčiť negatívny vplyv zvýšenia sumy minimálnej mzdy na zamestnanosť najmä nízko kvalifikovaných zamestnancov vykonávajúcich práce minimálnej náročnosti, a to najmä v regiónoch s nízkou priemernou mzdou," priznáva rezort práce a sociálnych vecí.
Od začiatku tohto roka vzrástla minimálna mzda z 317 eur na 327,2 eura, čo bol nárast o 3,2 %. Bývalá vláda Ivety Radičovej tak najnižšie mzdy na rok 2012 zvýšila v rovnakej miere, ako na rok 2013 navrhuje najnižšie zárobky zvýšiť rezort práce a sociálnych vecí pod vedením Jána Richtera.
Tohtoročné zvýšenie minimálnej mzdy o 3,2 % kopírovalo mieru rastu priemernej mzdy na Slovensku v roku 2010. S takouto úpravou najnižších zárobkov vlani nesúhlasili odborári, ktorí žiadali zvýšiť minimálnu mzdu od začiatku januára tohto roka o 4,1 %. Zamestnávatelia pritom požadovali, aby sa najnižšie zárobky v tomto roku ponechali na úrovni 317 eur.