![]() |
Správy | Reality | Video | TV program | TV Tipy | Práca | |
![]() |
||||||
Utorok 4.3.2025
|
Autobazár | Dovolenka | Výsledky | Kúpele | Lacné letenky | Lístky |
![]() |
||||||
Meniny má Kazimír
|
Ubytovanie | Nákup | Horoskopy | Počasie | Zábava | Kino |
![]() |
![]() ![]() ![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
|
30. septembra 2016
VYSOKÉ TATRY: Počas Noci výskumníkov bude pozorovanie oblohy
Na ilustračnej snímke hvezdársky ďalekohľad Coudé refraktor s priemerom 150 mm počas Dňa hvezdární a planetárií vo Hvezdárni a planetáriu v Prešove 13. marca 2016.
Zdieľať

Zamestnanci ústavu budú od 12.00 h sprevádzať návštevníkov v jeho priestoroch a predstavia im históriu a súčasnosť astronómie na Slovensku. Hosťom budú prezentované multimediálne programy na rôzne astronomické témy, počas ktorých sprevádzajúci pracovníci odpovedia na ich otázky. V prípade priaznivého počasia sa od 20.00 h uskutoční prehliadka nočnej oblohy prostredníctvom prenosných ďalekohľadov.
Počas dňa odznejú tri prednášky na astronomické témy, podané populárno-náučnou formou. Od 17.00 h bude prednáška venovaná životu hviezd, od 19.00 h svetu za hranicami slnečnej sústavy a od 21.00 h odznie prednáška na tému O záhadných svetoch za Neptúnom a hypotetická Planéta deväť.
Noc výskumníkov sa organizuje v 33 krajinách v Európe. Tento rok ide o 11. ročník celoeurópskeho podujatia, ktorý vznikol v roku 2005. Vtedy sa doň zapojilo 15 krajín a navštívilo ho okolo 20.000 návštevníkov. V minulom roku si ho pozrelo už viac ako milión návštevníkov.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR