Vysoké školy by sa mali spájať do univerzitných celkov, tvrdí Mikolaj
Vysoké školy by sa mali spájať do univerzitných celkov, uviedol minister školstva Ján Mikolaj po dnešnom rokovaní Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) v Žiline. "Vysokých škôl je veľa a naším ...
ŽILINA 25. septembra (WEBNOVINY) - Vysoké školy by sa mali spájať do univerzitných celkov, uviedol minister školstva Ján Mikolaj po dnešnom rokovaní Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) v Žiline. "Vysokých škôl je veľa a naším cieľom nie je ani tak ich rušiť, ale to, aby sa spájali do väčších celkov, " konštatoval Mikolaj. Rektori i minister predpokladajú, že počet vysokých škôl sa zníži po komplexných akreditáciách, ktorými by malo počas roka prejsť 19 vysokých škôl. Vysoké školy by sa mali na základe výsledkov akreditácií rozdeliť na univerzitné vysoké školy, vysoké školy bez začlenenia alebo odborné vysoké školy. Medzi univerzitné sa môžu dostať tie, ktoré majú na dostatočnej úrovni vedu a výskum. Akreditačná komisia musí stihnúť urobiť komplexné akreditácie do začiatku septembra budúceho roka, pretože nové členenie má platiť od budúceho akademického roka. Podľa Mikolaja školám dajú zhruba jeden rok na to, aby odstránili nedostatky, ktoré odhalí komplexná akreditácia, prípadne zvážili, či sa nespoja s niektorou z iných vysokých škôl alebo univerzít.
Prezident SRK a rektor Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Vladimír Báleš nevidí problém v zaraďovaní škôl. "Bude to všetko závisieť od kvality predloženého návrhu na komplexnú akreditáciu a akreditačná komisia rozhodne o tom alebo dá návrh, či spĺňa alebo nespĺňa daná vysoká škola tieto kritériá," povedal Báleš. Rektori ani minister zatiaľ nevedia odhadnúť, koľko vysokých škôl na Slovensku po komplexnej akreditácii zanikne. "Tie, ktoré sa presadia, zostanú, tie, ktoré sa nepresadia, tak niektoré z nich naozaj zaniknú, niektoré sa zrejme spoja. My nastavujeme podmienky, pravidlá, tie sú dosť prísne, ale je na jednotlivých vysokých školách, ako sa zariadia," podotkol minister.
Proces zániku vysokých škôl funguje podľa rektora Žilinskej univerzity Jána Bujňáka aj v zahraničí. "Je dobré, že je tu brzda - komplexná akreditácia, pretože niektoré nekvalitné vysoké školy už nemajú klientov a snažia sa expandovať, aj v Žiline ich máme. A mýlia študentov, a kým to študenti pochopia, tak stratia mladosť," pripomenul. Pre zvýšenie konkurencieschopnosti slovenského vysokého školstva sa v novele zákona otvára aj trh pre zahraničné vysoké školy. "Ak zahraničná vysoká škola splní kritériá, môže dostávať na slovenského študenta aj dotáciu tak ako verejná vysoká škola," informoval Mikolaj. Ich akreditované študijné programy však budú musieť podliehať schváleniu slovenského ministerstva školstva.
Minister Mikolaj dnes informoval rektorov aj o ďalšej novele zákona o vysokých školách, ktorú pripravuje. "Umožníme, aby sa jednotlivé vysoké školy mohli so svojím nehnuteľným majetkom, či časťou štátnych dotácií podieľať na vzniku verejno-technologických, vedecko-výskumných, obchodných spoločností tak, aby bola lepšia možnosť prenášania poznatkov vedy a techniky priamo do praxe," povedal minister. Novela predpokladá aj zvýšenie mobility vysokoškolákov, aby v rámci študijného programu mohli prechádzať z jednej vysokej školy na druhú, avšak so súhlasom príslušného garanta a dekana. "Platí to aj pre zahraničné vysoké školy, otvárame takú možnosť, aby študent mohol jeden alebo dva semestre absolvovať v zahraničí a potom mohol pokračovať vo vyššom ročníku na našich vysokých školách," doplnil Mikolaj.
Na Slovensku funguje 20 verejných vysokých škôl, 10 súkromných, tri štátne a jedna zahraničná vysoká škola.
SITA