Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. mája 2019

Vysoké školy budú môcť vytvárať konzorciá



Ilustračná snímka.



Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Bratislava 13. mája (TASR) - Vysoké školy budú môcť vytvárať konzorciá a takto užšie spolupracovať. Umožní im to novela zákona o vysokých školách z dielne poslancov Ľubomíra Petráka (Smer-SD), Evy Smolíkovej (SNS) a Pétera Vörösa (Most-Híd), ktorú v pondelok schválil parlament. Právna norma zároveň dáva študentom možnosť získať tzv. podnikové štipendiá.


Pre úpravu týkajúcu sa konzorcií sa predkladatelia rozhodli aj preto, že proces zlučovania vysokých škôl sa podľa nich nepreukázal ako efektívny. "V praxi sa zistili nielen ekonomické, ale najmä politické prekážky takéhoto procesu. Formy zmluvného združovania si nevyžadujú centrálne politické rozhodnutia a plne rešpektujú princípy všetkých zložiek akademickej autonómie," dodávajú poslanci.

Zákon počíta so zriadením registra konzorcií, ktorý má viesť ministerstvo školstva. Zapisovať sa doň majú názov a sídlo konzorcia vysokých škôl, predmet jeho činnosti, orgány, prostredníctvom ktorých konzorcium vysokých škôl koná, a mená osôb vykonávajúcich ich pôsobnosť.

Právna norma tiež umožní študentom vysokých škôl získať tzv. podnikové štipendiá. "Vysoká škola môže uzatvoriť s podnikateľom zmluvu o štipendijnom programe na poskytovanie podnikových štipendií," uviedol Petrák. Ich účelom je podpora štúdia vo vybraných študijných programoch alebo motivácia k voľbe určitej témy záverečnej práce.

Štipendium má poskytovať podnikateľ, ale do procesu výberu študentov a posudzovania nárokov bude zapojená aj vysoká škola. Priemerná mesačná výška podnikového štipendia poskytnutá študentovi v jednom akademickom roku nesmie presiahnuť štvornásobok sumy životného minima jednej plnoletej fyzickej osoby.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Srí Lanka zaviedla po nepokojoch celoštátny zákaz vychádzania
<< predchádzajúci článok
Poplatky pri zmene priezviska po uzavretí manželstva by sa mali zrušiť