Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. septembra 2012

Výsluhoví dôchodcovia si asi vydýchnu, vláda preberala dane



Výsluhoví dôchodcovia z radov bývalých vojakov a policajtov by sa nemali obávať, že im súbežne výsluhové dôchodky zdania aj na ne zavedú nový odvod aj napriek tomu, že teraz sú na stole oba ...



Zdieľať
policia BRATISLAVA 12. septembra (WEBNOVINY) - Výsluhoví dôchodcovia z radov bývalých vojakov a policajtov by sa nemali obávať, že im súbežne výsluhové dôchodky zdania aj na ne zavedú nový odvod aj napriek tomu, že teraz sú na stole oba takéto návrhy.


Zdanenie výsluhových dôchodkov ako ostatných príjmov, teda 19-percentou sadzbou, navrhuje v novele dani z príjmov rezort financií. Zavedenie odvodu vo výške 10 percent, a to až do dosiahnutia veku 62 rokov, zas rezort vnútra v novele zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov. Obaja ministri však už dnes odmietajú, že by sa napokon do praxe dostali obe novinky.

"To sú alternatívy, to nie sú súbežné veci," vyhlásil po dnešnom rokovaní vlády šéf rezortu vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD). Rovnako reagoval aj šéf rezortu financií. "Toto môžem aj ja potvrdiť a vylučujem, že by bol súbeh návrhu našej a ich legislatívy," vyhlásil Peter Kažimír (Smer-SD).

V súčasnosti sú podľa Kaliňák v najintenzívnejšej fáze rokovaní o tom, aké bude záverečné riešenie. Minister považuje za dôležité, aby celý "tím" ozbrojených zložiek, teda tých, ktorí ešte slúžia, a tých, čo už sú poberateľmi výsluhových dôchodkov, ťahali za spoločný povraz a mali pocit spoločnej zodpovednosti.

Kaliňák preferuje riešenie, ako peniaze udržať v systéme sociálneho zabezpečenia vojakov a policajtov, teda na osobitnom účte. Tomu zodpovedá zavedenie navrhovaného 10-percentného odvodu z výsluhových dôchodkov. "Aby ten systém dokázal fungovať na dlhé roky, aby sme sa nebavili o najbližších štyroch rokoch," konštatoval. V súčasnosti sú osobitné účty rezortov vnútra aj obrany vysoko deficitné, najväčší schodok je u vojakov.

V súčasnosti analyzujú návrh novely o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov z dielne rezortu vnútra. Ten obsahuje komplex zmien doterajších pravidiel, viaceré sa dotýkajú výsluhových dôchodkov. Rezort financií posudzuje najmä to, či zmeny zabezpečia dlhodobú udržateľnosť systému. "Do ich návrhu ja ešte pridávam pripomienku zákazu súbehu práce a poberania výsluhového dôchodku do dosiahnutia veku starobného dôchodku," dodal Kažimír. Podľa jeho slov dohoda určite bude. "Ťažisko bude položené na jednom z týchto dvoch návrhov," konštatoval.

Čo obsahuje návrh novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov

Podľa návrhu novely zákona o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov, ktorú ministerstvo vnútra poslalo do medzirezortného pripomienkového konania, majú mať policajti a vojaci nárok na výsluhový dôchodok až po 25 rokoch služby. Policajtom a vojakom, ktorí do dňa účinnosti novely zákona splnili alebo splnia doterajšiu podmienku najmenej 15 rokov trvania služobného pomeru, sa vzniknutý nárok podľa návrhu zachová. Novela zákona by v prípade schválenia mala začať platiť 1. januára 2013.

Legislatíva tiež navrhuje zmeniť mechanizmus výpočtu výsluhového dôchodku policajtov a vojakov, ktorí do dňa účinnosti návrhu zákona nesplnia podmienku 15 rokov trvania služobného pomeru, a to tak, že základná výmera výsluhového dôchodku sa bude progresívne zvyšovať so zvyšujúcim sa počtom rokov trvania služobného pomeru až do 35 rokov trvania služobného pomeru.

Meniť sa má tiež mechanizmus valorizácie dôchodkov z výsluhového zabezpečenia policajtov a vojakov tak, že zvyšovanie bude podmienené zvýšením funkčných platov policajtov, hasičov, príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, Slovenskej informačnej služby, Horskej záchrannej služby, funkčných platov colníkov či hodnostných platov profesionálnych vojakov.

Zmeniť sa majú aj podmienky vzniku nároku na výsluhový príspevok, a to postupným zvyšovaním minimálnej požadovanej doby služby z päť na desať rokov a zároveň zvýšením hornej hranice doby služby, po vykonaní ktorej sa bude poskytovať tento príspevok zo 14 na 24 rokov namiesto doteraz trvalo poskytovaného výsluhového dôchodku. Navrhovaná legislatíva z dielne rezortu vnútra sa má dotknúť aj nároku na odchodné. Pre jeho uplatnenie bude treba odslúžiť minimálne 13 rokov namiesto doterajších päť rokov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Sviatok patrónky Slovenska chce zachovať 50-tisíc ľudí
<< predchádzajúci článok
Vláda schválila koncovú sieť nemocníc, bude ich 37