Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. novembra 2013

Výsledky druhého kola volieb by mali byť známe skôr



Výsledky druhého kola krajských volieb by sme mohli poznať skôr. Voliť sa totiž bude len v piatich z ôsmich krajov a voliči v nich určia už iba ich predsedov. Poslancov všade zvolili 9. novembra v ...



Zdieľať
volby v obci nemecka ATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) - Výsledky druhého kola krajských volieb by sme mohli poznať skôr. Voliť sa totiž bude len v piatich z ôsmich krajov a voliči v nich určia už iba ich predsedov. Poslancov všade zvolili 9. novembra v prvom kole volieb.


Druhé kolo volieb do orgánov samosprávnych krajov sa uskutoční presne o týždeň, v sobotu 23. novembra od 7:00 do 22:00. V prípade potreby môžu v obciach začať hlasovať aj skôr. Všade však budú volebné miestnosti otvorené do 22:00.

VÝSLEDKY PRVÉHO KOLA VOLIEB nájdete v TOMTO ČLÁNKU.

V Bratislavskom kraji sa v druhom kole volieb predsedu kraja stretne Pavol Frešo a Monika Flašíková Beňová. V Trnavskom kraji to budú Tibor Mikuš a József Berényi, v Nitrianskom kraji sa v druhom kole stretnú Milan Belica a Tomáš Galbavý. V Banskobystrickom kraji si môžu voliči vyberať medzi Vladimírom Maňkom a Marianom Kotlebom a v Košickom kraji sa o priazeň voličov uchádzajú Zdenko Trebuľa a Rudolf Bauer. V Žilinskom, Prešovskom a Trenčianskom kraji predsedov zvolili už v prvom kole.


Infolinka pre voličov

Na otázky o 2. kole regionálnych volieb odpovedia počas pracovných dní a v deň volieb na volebnej infolinke ministerstva vnútra.

Na telefónne čísla 02/4859 2312 a 02/4859 2313 sa dá volať od 7:00 do 15:30 a v deň volieb 23. novembra od 7:00 do 22:00.

Zamestnanci ministerstva vnútra na nej poskytujú informácie voličom týkajúce sa ich práv a povinností, organizačného zabezpečenia volieb a podobne. Linka je určená výlučne pre voličov a neposkytujú na nej informácie právnickým osobám, médiám, politickým stranám a obciam.

Priebežné výsledky spracovania hlasovania bude po schválení Ústrednou volebnou komisiou (ÚVK) tradične zverejňovať Štatistický úrad (ŠÚ) SR. Dostupné budú na webstránkach http://portal.statistics.sk a http://volbysr.sk/, kde sa po spracovaní všetkých hlasov objavia aj celkové oficiálne výsledky hlasovania o piatich krajských predsedoch.


Odporúčame aj:

O Kotlebovi píšu médiá aj 40 článkov denne, tvrdí analytik

Maňka chce diskutovať len v RTVS, podľa Kotlebu sa bojí

Maďarské strany podporia kandidáta Smeru Zdenka Trebuľu

Volební kandidáti po sebe musia upratať, nariadila Vaľová

Ako pre agentúru SITA povedal hovorca ŠÚ SR Marián Jánošík, štatistický úrad preskúšal všetky systémy pred 1. kolom volieb. Druhé kolo spracuje na rovnakom systéme ako prvé a vzhľadom na menší počet vstupných dát sa očakávajú rýchlejšie výsledky hlasovania. Oficiálne výsledky zverejní ÚVK pre voľby do orgánov samosprávnych krajov v nedeľu 24. novembra.

Poriadok zabezpečí v okolí všetkých volebných miestností polícia. Vo zvýšenej miere dohliadne na priebeh a spracovanie hlasovania hlavne v kritických oblastiach, kde je možné kupovanie hlasov voličov. Polícia v súvislosti s 1. kolom volieb do VÚC vedie osem trestných stíhaní, z toho tri za údajné kupovanie hlasov.


Kampaň pokračuje

Kampaň po vyhlásení oficiálnych výsledkov 1. kola plynule pokračuje. Podľa zákona o voľbách do orgánov samosprávnych krajov sa volebná kampaň končí 48 hodín pre začiatkom volieb, odkedy plynie volebné moratórium.

Keďže 2. kolo volieb sa uskutoční v sobotu 23. novembra, volebná kampaň trvá do 21. novembra do 7:00. Od štvrtka 21. novembra od 7:00 až do skončenia hlasovania do 23. novembra do 22:00 bude následne plynúť moratórium.

Počas volebného moratória, teda vrátane dňa konania volieb, je zakázaná akákoľvek volebná kampaň. Zákon zakazuje členom volebných komisií a členom odborných sumarizačných útvarov informovať o priebehu a výsledku volieb, a to až do podpísania zápisnice o výsledku hlasovania. Podľa zapisovateľky ÚVK pre voľby do orgánov samosprávnych krajov Evy Chmelovej moratórium v praxi znamená, napríklad aj to, že pred jeho začiatkom vylepené plagáty môžu ostať, no nesmú k nim pribudnúť nové. Zároveň sa nesmú robiť žiadne propagačné aktivity v prospech alebo neprospech kandidátov.

Právo voliť do orgánov samosprávnych krajov majú občania SR a cudzinci, ktorí najneskôr v deň volieb dovŕšili 18 rokov. Podmienkou je tiež trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia kraja. Voliť v krajských voľbách sa dá iba v mieste trvalého bydliska. Neexistuje voličský preukaz, s ktorým sa napríklad vo voľbách do Národnej rady SR dá hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. Každý volič totiž môže voliť iba poslancov, ktorí patria do jeho voličského obvodu. Z tých istých dôvodov sa nedá hlasovať poštou zo zahraničia.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Platforma by mala držať spolu, podľa Pavla Freša je to výzva
<< predchádzajúci článok
Na poľskom pobreží Baltického mora objavili mŕtvu veľrybu