Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. augusta 2015

Vyslanec OSN sa usiluje o líbyjskú dohodu do polovice septembra



Súperiace strany v Líbyi by mali uzavrieť mierovú dohodu včas pre Valné zhromaždenie OSN, povedal dnes počas nového kola mierových rokovaní v Ženeve osobitný vyslanec OSN pre Líbyu ...



Zdieľať
Logo OSN Foto: TASR/AP
Ženeva 11. augusta (TASR) - Súperiace strany v Líbyi by mali uzavrieť mierovú dohodu včas pre Valné zhromaždenie OSN, povedal dnes počas nového kola mierových rokovaní v Ženeve osobitný vyslanec OSN pre Líbyu Bernardino León.


Podľa agentúry DPA povedal, že cieľom je dokončiť rokovania o vláde národnej jednoty do konca augusta a podpísať dohodu o ukončení občianskej vojny ešte predtým, ako sa čelný orgán OSN zíde v polovici septembra v New Yorku.

V Ženeve sa zišli členovia medzinárodne uznaného parlamentu v Tobruku, konkurenčného islamistického parlamentu v Tripolise a ďalších frakcií, aby sa dohodli na podrobnostiach návrhu mierovej dohody iniciovanej minulý mesiac v Maroku.

Jedným z kľúčových cieľov je dohodnúť sa na výbere premiéra a dvoch vicepremiérov vlády národnej jednoty.

Všeobecný národný kongres (GNC) so sídlom v Tripolise návrh politického riešenia dosiahnutý 12. júla nepodpísal a požaduje jeho úpravy. León dnes povedal, že ich pripomienky budú zohľadnené, neobjasnil však, či je pripravený nanovo rokovať o tom, čo už bolo dohodnuté.

Zásadnou požiadavkou GNC a ďalších strán je, aby sa hlavný vojenský veliteľ Tobruku, generál Chalífa Haftar nestal líbyjským hlavným veliteľom jednotnej vlády.

"To, čomu Líbya teraz čelí, je hlboký chaos a rozdelenie krajiny. Preto dúfam, že všetci líbyjskí hráči budú múdri, aby sa vyhli tomuto scenáru, urýchlia rokovania a dosiahnu veľmi skoro dohodu," povedal León.

V Líbyi sú vnútorne vysídlené státisíce obyvateľov. V tomto chaose sa krajine zmenila na hlavný záchytný bod pre utečencov pokúšajúcich sa dostať cez Stredozemné more do Európskej únie a v krajine si vytvorili svoje základne aj extrémisti z Islamského štátu.

Od tzv. arabskej jari, ktorá vyústila do zvrhnutia vlády Muammara Kaddáfího v roku 2011, sa v Líbyi vystriedalo niekoľko vlád. Ani jednej sa však nepodarilo dostať pod kontrolu početné ozbrojené milície.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Európski mliekari chystajú začiatkom septembra veľký protest v Bruseli
<< predchádzajúci článok
Video: Jaguar Land Rover si vybral, investícia 1,5 mld. eur má prísť do Nitry