Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

12. februára 2011

Vyšla antológia diel Samuela Becketta



Doteraz na Slovensku neznáme divadelné hry Samuela Becketta možno nájsť v jednej z najnovších publikácii Divadelného ústavu, Samuel Beckett - Hry. Antológiu diel ...



Zdieľať
bez nazvu Foto: Ilustračné foto SITA/AP BRATISLAVA 12. februára (WEBNOVINY) - Doteraz na Slovensku neznáme divadelné hry Samuela Becketta možno nájsť v jednej z najnovších publikácii Divadelného ústavu, Samuel Beckett - Hry. Antológiu diel Samuela Becketta pripravil Divadelný ústav spolu s Vysokou školou múzických umení v Bratislave. Publikácia patrí podľa jej zostavovateľov k najvýznamnejším prekladovým dielam na našom trhu v oblasti divadelnej literatúry. Obsahuje tiež úvodnú štúdiu znalca Beckettovho diela Mareka Kedzierského a jeho rozhovor s blízkou priateľkou Samuela Becketta Barbarou Brayovou.


Ako ďalej agentúru SITA informovala Dana Tomečková z oddelenia vonkajších vzťahov Divadelného ústavu, do časti venovanej hrám je zaradených päť kratších hier v nových prekladoch - Katastrofa, Bez slov I, Bez slov II, Skica pre rádio I., Skica pre rádio II. Samozrejmosťou sú ťažiskové hry ako - Čakanie na Godota v preklade Eleny Flaškovej, Koniec hry a Šťastné dni, obe v preklade Alexandry Ruppeldtovej. Prvýkrát vychádza v slovenskom preklade hra Eleutéria (preklad Mária Ferenčuhová), ktorej zverejnenie si autor síce neprial, ale po jeho smrti vyšla vo francúzštine aj v angličtine. A práve tejto hre, okolnostiam boja o jej zverejnenie a dôvodom, pre ktoré ju autor nechcel publikovať, sa okrem iného venuje štúdia Samuel Beckett. Niekoľko čŕt, ktorej autorom je Martin Ondriska.

Samuel Beckett (1906 – 1989) je jeden z najvýznamnejších a najosobitejších umelcov dvadsiateho storočia. Spisovateľ a podľa niektorých kritikov posledný dramatik, ktorý sa stal svetoznámym a ohlas na jeho dielo bol a stále je celosvetový. Jeho najznámejšia a dnes už legendárna hra Čakanie na Godota patrí k novodobým mýtom. Formou aj obsahom. Čakať na Godota - to je dnes idióm, ktorý používajú aj tí, ktorí túto hru nikdy nevideli a nečítali. Beckett, ktorý sa vždy vyhýbal publicite, sa najmä po udelení Nobelovej ceny v roku 1969 stal objektom mimoriadneho záujmu ako spisovateľ, ale i ako súkromná osoba. "Ako tvrdia autori obrovskej beckettovskej bibliografie, iba o Kristovi, Napoleonovi a Wagnerovi sa napísalo viac ako o tvorcovi Godota,“ píše v úvode k tejto knihe Marek Kedzierski, režisér, divadelný kritik a spisovateľ. V roku 2006 urobil rozhovor s dlhoročnou Beckettovou osobnou aj intelektuálnou partnerkou Barbarou Brayovou. Bývalá redaktorka BBC (a prekladateľka Marguerite Durasovej, Jeana Geneta, Jeana-Paula Sartra či Jeana Anouilha) hovorí o Beckettovom poslednom texte Ako to povedať a spomína na ich vzťah i na zaujímavé podrobnosti týkajúce sa Beckettovho spôsobu písania, dodala Tomečková.

Publikácia sa dá objednať v Divadelnom ústave cez jeho webstránku - http://www.theatre.sk, v časti Publikácie DÚ. Medzi posledné novinky Divadelného ústavu patria tiež tituly: Sedem rozprávkových hier od Jána Uličianskeho alebo Elixír smiechu Kroner a Kronerovci od Zuzany Bakošovej a kolektívu.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Dnes rozdajú hudobné ceny Grammy, v nomináciách vedie Eminem
<< predchádzajúci článok
Spišské múzeum uvedie maďarský film o Levočskej bielej pani