Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zaujímavosti

11. februára 2015

Výskum: Viac testosterónu = menej romantická láska



Vysoké koncentrácie testosterónu v krvi mladých mužov priamo súvisia s tendenciou menej romantického prežívania lásky.



Zdieľať
Láska



Dokazujú to výsledky najnovšej štúdie fyziológov Univerzity Komenského v Bratislave (UK).
Láska rovnako ako iné emócie je regulovaná hormónmi. Jedným z nich je aj testosterón, ktorého vysoké koncentrácie v krvi sa u mladých mužov prejavujú menej romantickým prežívaním a menej altruistickým a viac zištným štýlom lásky. Vyplýva to z výskumu fyziológov Univerzity Komenského v Bratislave (Lekárska fakulta UK) - RNDr. Jaroslavy Durdiakovej, PhD., pod vedením prof. MUDr. Daniely Ostatníkovej, PhD., a doc. MUDr. Ing. RNDr. Petra Celeca, PhD., MPH, ktorí vo svojej štúdii sledovali endokrinné faktory zodpovedné za prežívanie lásky u mladých zdravých mužov.
 
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvňuje správanie mužov v láske, je aj miera pôsobenia testosterónu v období pred narodením. Testosterón má vplyv na organizáciu mozgu počas vývinu v maternici  a moduluje tým poznávacie funkcie (napr. priestorové schopnosti), ale aj emočné vlastnosti po narodení. „Nízke hladiny testosterónu v tomto období spôsobia, že neskôr v dospelosti sú muži viac romantickí. Naopak, vysoké dávky testosterónu v prenatálnom období predurčujú, že muži sú v dospelosti menej romantickí,“ približuje výskum Jaroslava Durdiaková.
 
Koncentrácie testosterónu počas prenatálneho obdobia je možné odhadnúť podľa pomeru dĺžky dvoch konkrétnych prstov: ukazováka a prstenníka. U mužov je typické, že prstenník je dlhší ako ukazovák. Nižší pomer prstov ukazováka a prstenníka svedčí o silnejšom vplyve testosterónu na plod v období pred narodením.
 
„Ľudské správanie je determinované nielen spoločenskými vplyvmi, ale aj hormónmi, ako ukazuje výskum, ktorý pomáha dopĺňať mozaiku poznania,“ hovorí o výsledkoch výskumu prof. RNDr. Karol Mičieta, PhD., rektor UK.
 
O širokom účinku testosterónu svedčia aj výsledky predchádzajúceho výskumu vyššie uvedeného tímu z Univerzity Komenského o tom, že vysoké hladiny testosterónu v prenatálnom období môžu súvisieť s pôvodom nadania a lepšou priestorovou orientáciou u mladých chlapcov.
 
Výsledky tohto výskumu boli prezentované na Fyziologických dňoch 2015 v Brne a sú súčasťou širšieho a dlhodobého výskumu vplyvu testosterónu na kognitívne a behaviorálne charakteristiky, ktorý Univerzita Komenského ako prvá akademická inštitúcia na Slovensku realizuje už dve desaťročia.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
V Hornonitrianskom múzeu spravili pre deti akciu Fašiangové veselie
<< predchádzajúci článok
Last minute dovolenky nie sú len v top sezóne, výrazné zľavy prináša aj včasný nákup First Minute