Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

22. decembra 2008

Výskum stavebníctva na Slovensku 2008



Aká je budúcnosť stavebníctva na Slovensku? Akým spôsobom sa v tejto oblasti získavajú a zadávajú zákazky či aké zdroje informácií firmy využívajú?



Zdieľať
Na tieto a mnohé ďalšie otázky odpovedá Kvalitatívna štúdia slovenského stavebníctva (CEEC Research) - ucelená sonda do oblasti stavebníctva v tejto krajine.
 
Už tretí rok projekt CEEC v spolupráci so spoločnosťou KPMG analyzuje v sérii kvalitatívnych výskumov situáciu v stavebníctve v krajinách strednej a východnej Európy. V tomto roku sa projektu zúčastnilo celkom deväť krajín a v nich viac ako 1000 zástupcov spoločností podnikajúcich v stavebníctve, ktorí odpovedali v osobných štruktúrovaných rozhovoroch na približne tridsať otázok. V roku 2008 bolo Slovensko zahrnuté do výskumu už druhý krát.
 
„Hlavným cieľom všetkých spracovaných štúdií je poskytnúť prehľadné a predovšetkým plne porovnateľné analýzy skúmaných oblastí stavebníctva vo všetkých krajinách CEE. Tieto analýzy pomáhajú firmám v ich raste a získavaní nových zákaziek a tiež im umožňujú lepšie prispôsobiť svoje stratégie podľa aktuálnej situácie na danom trhu. Svojím širokým rozsahom a zameraním je tento projekt jedinečný v celom regióne strednej a východnej Európy,“ hovorí Jiří Vacek, autor a vedúci projektu.
 
Partnersky sa na projekte CEEC Research podieľa poradenská spoločnosť KPMG. „Verím, že výsledky štúdií budú významným prínosom pre všetkých profesionálov z oblasti stavebníctva a pomôžu im k tomu, aby lepšie porozumeli stredo- a východoeurópskym trhom,“ dodáva Andreas Höfinghoff, partner spoločnosti KPMG Česká republika zodpovedný za oblasť stavebníctva.
 
Prvou publikovanou štúdiou sa v roku 2008 stala Kvalitatívna štúdia ukrajinského stavebníctva 2008. Po pobaltských krajinách, Poľsku a Slovensku budú nasledovať kvalitatívne štúdie českého, maďarského a chorvátskeho stavebníctva. Štúdia slovenského stavebníctva už priamo porovnáva ukazovatele Slovenska s charakteristikami ČR, čo čitateľom pomáha utvoriť si lepšiu predstavu o fungovaní oboch trhov, najmä pokiaľ ide o zhodné rysy alebo upozorňuje na dôležité odlišnosti, ktoré by mohli spoločnosť pôsobiacu na oboch stranách hranice prekvapiť.
 
 
 
Dôležité zistenia Kvalitatívnej štúdie slovenského stavebníctva 2008:
Je potrebné poznamenať, že všetky interview boli realizované v prvej polovici roku 2008, teda ešte pred plným prepuknutím súčasnej finančnej krízy, ktorá sa dotkne i slovenských stavebných firiem a ktorá podmieni prehodnotenie niektorých postojov a názorov respondentov prieskumu.
  • V prvom polroku 98 % opýtaných stavebných firiem očakávalo rast slovenského stavebníctva v roku 2008. Pre obdobie  2009-2010 boli očakávania spoločností pre oblasť vývoja stavebníctva mierne nižšie: rast očakávalo 93 percent stavebných spoločností.
  • Zaznamenali sme nárast v počte faktorov limitujúcich rast slovenských stavebných firiem. 90 percent respondentov uvádzalo, že sú limitovaní vo svojom raste (84 % v 2007).
  • Najčastejšie uvádzaným limitom rastu bol nedostatok skúsenej pracovnej sily (72 % - tento ukazovateľ sa takmer zdvojnásobil oproti roku 2007 – 37 %), nasledovaný konkurenciou (49 %) a vplyvmi počasia (35 %).
  • 39 % respondentov potvrdilo, že zamestnáva na svojich projektoch zahraničných pracovníkov (v České republike: 52 %).
  • Internet využíva 100 % opýtaných stavebných spoločností. Najviac sa využíva na firemnú prezentáciu a hľadanie informácií.
  • Pre získavanie informácií o nových zákazkách využívajú stavebné spoločnosti najviac dlhodobé kontakty (70 %). Využitie internetu na tento účel mierne pokleslo (zo 76 % v 2007 na 70 % v 2008).
  • Najčastejšie používaným zdrojom nových zákaziek sú pre stavebné firmy priame zadanie od zákazníkov (76 %) a osobné kontakty – 73 % (65 % v roku 2007).
  • Svoj systém riadenia rizík považuje za pokročilý 19 % stavebných spoločností (v ČR 44 %), za stredne rozvinutý ho považuje 50 % opýtaných (v ČR 25 %), 2 % ho hodnotia ako veľmi rozvinutý (18 % v ČR) a 29 % spoločností uvádza, že ich risk management je na nízkej úrovni (13 % v ČR).
  •  Na otázku, či firmy niekedy porušili svoj systém riadenia rizík, aby získali zákazku, dve tretiny (64 %) stavebných firiem uviedlo, že nie. Ostatné firmy potvrdili, že porušujú svoj systém riadenia rizík kvôli získaniu zákazky a to buď zriedka alebo výnimočne. 4 % uviedli, že tak robia často.
  • Pri výbere dodávateľov stavebné firmy najčastejšie využívajú osobné kontakty  – 75 %. Nasledujú dlhodobé zmluvy (rámcové zmluvy) -  56 % a referencie – 35 %.
  • Kľúčové kritériá pre výber dodávateľa sú podľa vyjadrení respondentov: cena (60 %, 62 % v 2007), nasledujú referencie (57 %, 40 % v 2007) a skúsenosti (53 %, 44 % v 2007).
  • V prvom polroku 2008 stavebné spoločnosti očakávali, že z dlhodobej perspektívy kľúčovými faktormi, ktoré budú ovplyvňovať ich rozvoj, budú zmeny v požiadavkách zákazníkov (dopyt) a vývoj firemných financií (príjmy, náklady na úvery, atď.).
  • Hlavnými investičnými prioritami na obdobie 2008-2009 ešte v prvom polroku 2008 boli stavebná mechanizácia a inovácia produktov, ďalej investície do nadväzovania kontaktov a zoznamovania.

CeeC KPMG Construction Survey CZ

Publish at Scribd or explore others: European Business

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Srbsko uzavrie energetickú zmluvu s Ruskom
<< predchádzajúci článok
Podľa Čaploviča Slovensko chce eurokomisára pre energetiku