Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

13. januára 2022

VÝSKUM: Pri omikrone sa zníži pravdepodobnosť úmrtia o 90 percent



Priemerná dĺžka hospitalizácie s variantom omikron bola iba 1,5 dňa, vyplýva to z výskumu vedcov.



Zdieľať
VÝSKUM: Pri omikrone sa zníži pravdepodobnosť úmrtia o 90 percent

Výskum v USA na vzorke 70.000 osôb nakazených koronavírusom ukázal, že v prípade infekcie variantom omikron sa znížila pravdepodobnosť hospitalizácie oproti variantu delta o polovicu, pravdepodobnosť hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti o tri štvrtiny a pravdepodobnosť úmrtia až o 90 percent. TASR tieto údaje získala zo správy, ktorú uverejnila agentúra AFP.


Z 50.000 ľudí nakazených omikronom nikto nepotreboval umelú pľúcnu ventiláciu.

Priemerná dĺžka hospitalizácie s variantom omikron bola iba 1,5 dňa. Pri delte to bolo päť dní. Až 90 percent pacientov s omikronom prepustili z nemocnice do troch dní.

Výskum uskutočnili v sieti zdravotníckych zariadení Kaiser Permanente v južnej Kalifornii v čase od 1. decembra do 2. januára. Podieľali sa na ňom vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley, Kaiser Permanente a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Podobné závery predtým naznačili aj rozsiahle štúdie z Británie a Juhoafrickej republiky. Vedci zase pri výskume na zvieratách a bunkách in vitro zistili, že omikron sa lepšie množí v horných dýchacích cestách než v pľúcach, čo vysvetľuje ľahší priebeh ochorenia.

Zatiaľ nerecenzovaná štúdia v Kalifornii podľa riaditeľky CDC Rochelle Walenskej brala do úvahy parametre ako vek, pohlavie, predchádzajúcu infekciu koronavírusom SARS-CoV-2, očkovanie a komorbidity. Ako uvádza štúdia, "omikron je sám o sebe menej závažný ako delta", pričom nižší počet ťažkých prípadov nesúvisí iba s vyššou zaočkovanosťou a premorenosťou.

V štúdii sa ďalej píše, že súčasné vakcíny majú nižšiu účinnosť voči omikronu, ale naďalej významne chránia proti ťažkému priebehu ochorenia COVID-19.

Napriek povzbudivým výsledkom výskumu nabáda Walenská na opatrnosť, keďže omikron v dôsledku vysokej nákazlivosti zaťažuje zdravotnícky systém.

V USA teraz zaznamenávajú denne v priemere trištvrte milióna nových prípadov nákazy, približne 150.000 hospitalizácií a 1600 úmrtí v spojitosti s covidom.


   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Ďalšieho uvoľňovania opatrení sa dočkal aj šport, nové pravidlá vstúpia do platnosti už o týždeň (12. 1. 2022)
 Od 19. februára začnú platiť jednotné opatrenia. Pozrite si, kde vás pustia len s COVID pasom (12. 1. 2022)
 Vláda zrušila zákaz zhromažďovania (12. 1. 2022)
 COVID automat sa transformuje a budú platiť jednotné opatrenia pre celé Slovensko, zavedie sa nový režim OP+ (12. 1. 2022)
 V Nemecku po prvý raz pribudlo za deň viac ako 80.000 nakazených (12. 1. 2022)
 Hromadné podujatia sa od stredy budú deliť do troch skupín podľa rizikovosti, vyplýva z novej vyhlášky hygienikov (11. 1. 2022)
 Švajčiarsky expert: Variant deltakron je pravdepodobne výsledkom chybnej analýzy (10. 1. 2022)
 Hromadné podujatia sa rozdelia na tri kategórie podľa rizikovosti, budú platiť rozdielne kapacitné obmedzenia (10. 1. 2022)
 Skončil sa zákaz vychádzania, otvárajú sa školy, ožije aj kultúra (10. 1. 2022)
 Viac ako 100.000 ľudí vo Francúzsku protestovalo proti obmedzeniam (9. 1. 2022)



nasledujúci článok >>
Francúzski učitelia vyhlásili pre chaotickú covidovú politiku štrajk
<< predchádzajúci článok
Pre šíriaci sa omikron sa aj firmy u nás obávajú masívnych výpadkov zamestnancov