Vyše šesťstoročná púť v duchu spomienky na Trstenského
Vyše 600-ročná púť, ktorú organizujú z úcty k Panne Márii Karmelskej Škapuliarskej v Trstenej na Orave, sa tento rok bude niesť v duchu spomienky na nedožitých sto rokov pápežského preláta Viktora ...
BRATISLAVA 11. júla (WEBNOVINY) - Vyše 600-ročná púť, ktorú organizujú z úcty k Panne Márii Karmelskej Škapuliarskej v Trstenej na Orave, sa tento rok bude niesť v duchu spomienky na nedožitých sto rokov pápežského preláta Viktora Trstenského. Pre agentúru SITA to uviedla jedna z organizátoriek púte Ľubica Čechová. Cirkevná slávnosť sa začne v sobotu vystúpením chorálových zborov, svätou omšou a duchovným programom, vyvrcholí v nedeľu slávnostnou bohoslužbou na otvorenom priestranstve za rímskokatolíckym Kostolom svätého Martina a sprievodom veriacich z mesta a okolia okolo kostola.
Počiatok úcty k Panne Márii Karmelskej Škapuliarskej sa v Trstenej datuje od vzniku mesta v roku 1371. V erbe mesta je vyobrazená Panna Mária s malým Ježišom na rukách v zlatistom polmesiaci. V rokoch 1731 až 1734 bolo za pôsobenia Jána Holického v trstenskej farnosti založené Bratstvo Sv. Škapuliara. Odvtedy začali púte k Panne Márii. Do roku 1995, keď vznikol popri púti aj festival Spievame Márii, v Trstenej organizovali najmä duchovný program v tamojšom kostole. Uctievanie Panny Márie Karmelskej Škapuliarskej sa rozšírilo z rehole karmelitánov. Podľa tradície sa generálnemu predstavenému Šimonovi Stockovi 16. júla 1251 zjavila Panna Mária a venovala mu škapuliar ako symbol ochrany a pomoci.
Od dnešného dňa patrí Trstená aj trojdňovému gospelovému festivalu Spievame Márii. Do nedele na 14. ročníku vystúpi okolo 15 gospelových kapiel, pre účastníkov sú pripravené aj workshopy a športové hry. Mottom sú slová preláta Trstenského - Nohami choďte po zemi a rukami sa dotýkajte neba! Organizátorom festivalu je mesto Trstená, farský úrad Trstená, Základná škola Rudolfa Dilonga a organizačný tím dobrovoľníkov z Trstenej. V roku 1995 najskôr vznikla prehliadka tvorby speváckych zborov a skupín z hornooravského regiónu, neskôr sa z nej stal celoslovenský festival s medzinárodnou účasťou.
SITA