Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

17. decembra 2010

Vyše 30 percent škôlok dezinfikuje riad chlórom týždenne



Vyše 30 percent materských škôl dezinfikuje taniere a príbory pre deti každý týždeň a 35 percent používa denne na umývanie podláh v škôlkach chlórové čistiace ...



Zdieľať
skolka Foto: SITA/Katarína DohnányováBRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) - Vyše 30 percent materských škôl dezinfikuje taniere a príbory pre deti každý týždeň a 35 percent používa denne na umývanie podláh v škôlkach chlórové čistiace prostriedky. Vyplýva to z prieskumu o výskyte toxických látok v 31 materských školách na východnom Slovensku, ktoré spracovali v štúdii Priatelia Zeme - SPZ a vychádza v týchto dňoch. Práve častú dezinfekciu a používanie chlórovej chémie považujú Priatelia Zeme za najproblematickejšie. Ako poukazujú, ich každodenné používanie na údržbu vnútorných priestorov neodporúča ani Úrad verejného zdravotníctva. Chlór je veľmi prchavá a dráždivá látka, jeho vdýchnutie môže viesť k podráždeniu sliznice, bolesti hrdla, kašľu a vyššie dávky až k zástave dýchania. V prípade, že sa chlór opakovane dostane do ovzdušia, môže to viesť k poškodeniu imunitného systému, krvi, srdca a dýchacieho systému.


Prieskum o výskyte a používaní toxických látok sa uskutočnil od januára do apríla tohto roka. Štúdia, ktorú na základe prieskumu pripravili Priatelia Zeme – SPZ sa venuje štyrom základným oblastiam, v ktorých môžu prísť deti v škôlkach najskôr do styku s toxickými látkami. Prvou je kuchyňa, s dôrazom na používané obaly potravín. Druhou oblasťou je používanie chlórovej chémie a ostatná drogéria a kozmetika v materských školách. Treťou sú používané hračky a štvrtá oblasť sa venuje rekonštrukcii priestorov materských škôl. V každej oblasti štúdia obsahuje aj odporúčania, ako minimalizovať kontakt detí s toxickými látkami. „Nie je náhoda, že sme si vybrali materské školy ako cieľovú skupinu nášho prieskumu. Deti patria k najzraniteľnejším, čo sa týka vplyvu toxických látok na zdravie a v materských školách trávia mnohé podstatnú časť dňa“, vysvetlila koordinátorka toxickej kampane Priateľov Zeme – SPZ Katarína Pačayová.

Štúdia, ktorá bola pripravená v projekte Od triedenia k minimalizácii odpadu, je k dispozícii na stránke http://www.priateliazeme.sk/spz/?q=sk/prieskum-pouzivania-toxickych-latok-vo-vybranych-predskolskych-zariadeniach-na-slovensku. Projekt spolufinancovali z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru, Nórskeho finančného mechanizmu a štátneho rozpočtu SR.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
CHORVÁTSKO: Bývalých policajtov žalujú z vojnových zločinov
<< predchádzajúci článok
Dôchodcovia dostanú peniaze pre sviatky o deň skôr