Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

11. septembra 2013

Výročie prevratu v Čile sprevádzali potýčky demonštrantov s políciou



Bývalá prezidentka Michelle Bacheletová(v strede) na spomienkovej akcii na počesť obetí diktatúry generála Augusta Pinocheta.



Zdieľať
Bývalá prezidentka Michelle Bacheletová(v strede) na spomienkovej akcii na počesť obetí diktatúry generála Augusta Pinocheta. Foto: TASR/AP
Santiago 11. septembra (TASR) - Demonštrácie pri príležitosti 40. výročia vojenského prevratu v Čile prerástli v noci nadnes opäť do potýčok s políciou. Demonštranti hádzali do policajtov kamene, zápalné fľaše a podpaľovali barikády. Polícia zatkla najmenej 13 ľudí, zranenia utrpel jeden policajt.


Agentúra AP pripomenula, že spomienkové akcie v deň výročia vojenského prevratu z roku 1973, keď armáda z funkcie prezidenta zosadila ľavičiara Salvadora Allendeho, v Čile často sprevádzajú násilnosti.

Vodca prevratu generál Augusto Pinochet nariadil 11. septembra 1973 bombardovanie prezidentského paláca La Moneda. V bezvýchodiskovej situácii, ktorá nastala pri obliehaní paláca vojenskou juntou, spáchal Allende samovraždu. Jeho smrťou sa v Čile začalo obdobie vojenskej diktatúry sprevádzané brutalitou bezpečnostných zložiek.

Na archívnej snímke z 23. augusta 1973 je čílsky generál Augusto Pinochet (vľavo) a prezident Salvador Allende. Foto: TASR/AP


Čilská vláda odhaduje, že od prevratu z 11. septembra 1973 do pádu Pinochetovho režimu v roku 1990 bolo popravených viac ako 3000 ľudí a ďalších viac ako 40.000 mučili.

Väzenkyňou Pinochetovho režimu bola aj bývalá prezidentka Michelle Bacheletová, ktorá v utorok navštívila miesto, kde stávala Villa Grimaldi - väznica a mučiarne používané bezpečnostnými zložkami počas diktatúry, teraz premenené na park. Z väznice sa zachovala len strážna veža. Bacheletovú tam v roku 1975 zadržiavali spolu s jej matkou Angelou pre podozrenie z prípravy vraždy štyroch generálov.

Bacheletová v rozhovore pre AP nechcela hovoriť o tom, čo vo väzení zažila, poznamenala len, že šlo o "fyzické útrapy". Po prepustení na slobodu Bacheletová odišla na niekoľko rokov do exilu. Po návrate do Čile po páde Pinochetovej diktatúry vstúpila do politiky a v roku 2006 zvíťazila v prezidentských voľbách. Vo voľbách vypísaných na 17. novembra sa chce pokúsiť o návrat do tejto vrcholnej funkcie.

Generál Pinochet zomrel 10. decembra 2006 v domácom väzení bez toho, aby bol za zločiny spáchané počas svojho vládnutia odsúdený na základe obvinenia z nezákonného obohacovania sa a porušovania ľudských práv.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
OSN odhalila šokujúci fenomén, tretina potravín končí v koši
<< predchádzajúci článok
Nominálna mzda stúpla vo všetkých odvetviach