18. novembra 2019
archívna snímka. Foto: TASR/Adriana HudecováLiptovský Mikuláš 18. novembra (TASR) – Pri príležitosti 90. výročia objavenia jaskyne Driny pripravuje Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši čítanie z archívu a knižnice. Návštevníci si v stredu (20. 11.) vypočujú znenie originálnych archívnych dokumentov viažucich sa k dejinám sprístupňovania jaskyne. Informovala o tom riaditeľka múzea Dana Šubová.
"
Túto jedinú sprístupnenú jaskyňu na západnom Slovensku objavili v júli 1929 Ján Banič a Imrich Vajsábl. Ako prví zostúpili na dno tzv. Objavného komína a dostali sa tak do priestorov jaskyne. V ďalších rokoch bolo založené družstvo, ktoré sa snažilo sprístupniť jaskyňu širokej verejnosti, ale aj rozvíjať cestovný ruch v celej malokarpatskej oblasti," priblížila Eva Mauritzová z múzea jaskyniarstva. Významnými osobnosťami v tomto smere boli žandársky strážmajster v Smoleniciach Ján Prudík a okresný náčelník v Trnave Ján Beňovský. Ich pričinením sa dostala jaskyňa do pozornosti verejnosti.
Ďalšia fáza sprístupňovania jaskyne nastala až po druhej svetovej vojne. "
V roku 1950 sem prišli jaskyniari zo Slovenskej speleologickej spoločnosti Ján Majko a Anton Droppa. Majkovi sa podarilo objaviť nový veľký priestor, ktorý nazval Sieňou Slovenskej speleologickej spoločnosti," dodala Mauritzová.
Podujatie nadväzuje na oslavy 90. výročia objavenia jaskyne, ktoré sa uskutočnili 28. septembra v Smoleniciach. Organizačne sa na ňom podieľali obec Smolenice, Štátna ochrana prírody SR – Správa slovenských jaskýň a Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR