Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

23. júla 2016

VÝROČIE: Gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko zomrel pred 40 rokmi



Blahoslavený biskup gréckokatolíckej cirkvi - mučeník Vasiľ Hopko



Zdieľať
Blahoslavený biskup gréckokatolíckej cirkvi - mučeník Vasiľ Hopko Foto: TASR Milan Kapusta
Prešov/Bratislava 22. júla (TASR) - Gréckokatolícky biskup Vasiľ Hopko bol komunistickým režimom v bývalom Československu perzekvovaný a väznený. V sobotu 23. júla uplynie 40 rokov od jeho úmrtia.


Vasiľ Hopko sa narodil 21. apríla 1904 v obci Hrabské v okrese Bardejov. Teologické štúdiá absolvoval na Gréckokatolíckej teologickej akadémii v Prešove. Kňazskú vysviacku prijal 3. februára 1929 v Prešove. Pôsobil na viacerých postoch. Napríklad, keď bola zriadená farnosť v českej Prahe, biskup Pavol Peter Gojdič vymenoval Vasiľa Hopka za jej prvého farára. Od 15. septembra 1936 do 31. augusta 1941 bol spirituálom Kňazského seminára v Prešove. Od 1. septembra 1941 bol biskupským tajomníkom. Neskôr pôsobil ako profesor pastorálnej a morálnej teológie na Vysokej bohosloveckej škole v Prešove. Za biskupa bol vysvätený 11. mája 1947.

Na archívnej fotografii: V Prešove vyvrcholila 20. septembra 2003 slávnosť prenesenia relikvií blahoslaveného biskupa - mučeníka Vasiľa Hopku. Relikvie Vasiľa Hopku boli v dopoludňajších hodinách vystavené na priestranstve pred Divadlom Jonáša Záborského. Slávnostným kazateľom bol prefekt Kongregácie pre východné cirkvi patriarcha Ignace Moussa I. kardinál Daoud z Ríma. Po pontifikálnej svätej omši 14. septembra 2003 v Bratislave bol biskup Hopko vyhlásený Jánom Pavlom II. za blahoslaveného. Foto: TASR Milan Kapusta


V súvislosti s Prešovským soborom 28. apríla 1950, keď vtedajšia štátna moc postavila gréckokatolícku cirkev mimo zákon, sa ThDr. Vasiľ Hopko ocitol v domácom väzení a neskôr ho internovali na rôznych miestach. V októbri 1950 bol zatknutý a po viac ako roku krutého vyšetrovania ho 24. októbra 1951 odsúdili na 15 rokov odňatia slobody, peňažný trest a stratu občianskych práv na desať rokov. Tým sa preňho začala strastiplná cesta po neľudských komunistických väzniciach v Bratislave, Ilave, Leopoldove, Prahe, v českom Mírove a Valdiciach.

Z väzenia ho prepustili v máji 1964 v zlom zdravotnom stave. Po obnovení gréckokatolíckej cirkvi v júni 1968 síce vykonával funkciu svätiaceho biskupa, ale plne rehabilitovaný nebol. Zomrel na následky väznenia 23. júla 1976 v Prešove.

Pápež Ján Pavol II. vyhlásil Vasiľa Hopka za blahoslaveného dňa 14. septembra 2003 v bratislavskej Petržalke na nádvorí Chrámu Svätej rodiny.










Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
SaS: Kažimír ničí daňový systém a podnikateľské prostredie
<< predchádzajúci článok
Británia vyzýva na prijatie rezolúcie o chemických zbraniach v Líbyi