Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. mája 2016

Výnimka z platenia pokuty pri neodhlásení zamestnanca nebude



Opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA neuspeli v Národnej rade (NR) SR s návrhom na zavedenie výnimky z platenia pokút pri neodhlásení zamestnanca zo Sociálnej poisťovne (SP). ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: Tablet.tv
Bratislava 24. mája (TASR) - Opozičné strany SaS a OĽaNO-NOVA neuspeli v Národnej rade (NR) SR s návrhom na zavedenie výnimky z platenia pokút pri neodhlásení zamestnanca zo Sociálnej poisťovne (SP). Plénum parlamentu totiž neodobrilo opozičný návrh novely zákona o sociálnom poistení.


Podľa súčasne platného zákona je povinnosť odhlásiť zamestnanca zo Sociálnej poisťovne najneskôr v deň nasledujúci po zániku poistenia. Dôvodom je zamedzenie čiernej práce. Podľa poslancov sa však v praxi vyskytujú prípady, kedy sa porušenie povinnosti zistí s odstupom dlhšieho obdobia, napríklad pol roka. Pritom najčastejším dôvodom niekoľkodňového sklzu v odhlásení zamestnanca býva neprítomnosť príslušného personalistu v práci.

Aj v týchto prípadoch však zákon umožňuje uložiť pokutu až do výšky 16.596 eur. Preto chceli opoziční poslanci zaviesť možnosť výnimky pre platenie pokuty, a to v prípade, ak bol zamestnanec odhlásený do ôsmich dní od skončenia lehoty na splnenie tejto povinnosti a samotné porušenie bolo zistené po uplynutí tejto osemdňovej lehoty.

Poslanci parlamentu dnes zároveň neposunuli do druhého čítania aj novelu zákona o účtovníctve, ktorú rovnako pripravila opozičná SaS a OĽaNO-NOVA. Jej cieľom bolo podľa predkladateľov zlepšiť podnikateľské prostredie, a to odbúraním v porovnaní s európskou legislatívou neúmerne prísne nastavených limitov pre povinné overovanie účtovnej uzávierky audítorom.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
K. Galek: Vedenie Regulačnej rady a vedenie ÚRSO by mali byť oddelené
<< predchádzajúci článok
Advokátskym koncipientom sa neskráti prax na tri roky