Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

12. júla 2011

Vymožiteľnosť práva hlavná téma konferencie Verlag Dashöfer



Organizátorom 1. ročníka špecializovanej konferencie bolo vydavateľstvo Verlag Dashöfer, ktoré pôsobí na Slovenskom trhu od roku 1997 a venuje sa vydávaniu úzko ...



Zdieľať
Ing. Peter OndrejkaFoto: Ján Vlk BRATISLAVA 12. júla (WBN/PR) - Organizátorom 1. ročníka špecializovanej konferencie bolo vydavateľstvo Verlag Dashöfer, ktoré pôsobí na Slovenskom trhu od roku 1997 a venuje sa vydávaniu úzko profilovanej, ekonomickej, právnickej, stavebnej a technickej literatúry.


Záštitu nad konferenciou prevzalo Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré poverilo účasťou generálneho riaditeľa sekcie sociálnej stratégie Ministerstva hospodárstva SR, Ing. Petra Ondrejku. Podľa Ondrejku sú: „Zmluvy v podnikateľskom sektore veľmi dôležitou oblasťou, prispievajúcou ku kvalite legislatívneho prostredia. Legislatívne prostredie zasa ovplyvňuje kvalitu podnikateľského prostredia. Keďže prioritou Ministerstva hospodárstva SR je práve zvyšovanie kvality podnikateľského prostredia, preto i prevzatie záštity nad touto konferenciou vyplýva z nášho cieľa.“

Na problematiku transparentnosti a právnej korektnosti pri uzatváraní zmlúv v podnikateľskom sektore upozornilo vo svojich príspevkoch deväť prednášajúcich odborníkov, reprezentujúcich rôznorodé oblasti práva. Úsilím konferencie bol nielen pokus o vytvorenie priaznivých podmienok pre voľný priebeh fundovanej diskusie a dialógu, ale predovšetkým podať ucelený pohľad na najčastejšie úskalia pri vyhotovovaní a uzatváraní zmlúv v podnikateľskej sfére. Ku garancii uskutočnenia tohto cieľa a kreditu podujatia prispeli najmä prednášajúci s dlhodobou advokátskou a súdnou praxou, dôverne poznajúci právnickú teóriu i prax.

Generálny riaditeľ sekcie sociálnej stratégie Ministerstva hospodárstva SR, Ing. Peter Ondrejka vystúpil na konferencii s príspevkom Zlepšovanie podnikateľského prostredia, znižovanie administratívneho bremena a podpora investícií malého a stredného podnikania. Ondrejka súčasne predstavil len niekoľko mesiacov spustený projekt rezortu Ministerstva hospodárstva SR - Singapur, ktorého úsilím je vytvoriť na Slovensku jedno z najlepších podnikateľských prostredí na svete a najmä spomedzi krajín strednej a východnej Európy. Za nedostatky súčasného stavu menoval Ondrejka slabú vymožiteľnosť práva, klientelizmus, nízku dôveru verejnosti voči bezúhonnosti politikov a silné administratívne bremeno. Príspevok poskytol i stručné porovnanie Zákona č. 561/2007 o investičnej pomoci a jeho novely.

Obchodnému právu sa vo svojom príspevku Obchodný zákonník a jeho aplikácia v podnikateľskej praxi, venoval i JUDr. Alexander Škrinár, dlhoročný spolupracovník a odborný právny konzultant vydavateľskej spoločnosti Verlag Dashöfer. Za najčastejšie a najzávažnejšie pochybenia z celého spektra problémov pri uzatváraní zmlúv, považuje Škrinár najmä ich podpisovanie neoprávnenými osobami, ktoré nie sú štatutárnym orgánom, udeľovanie sankcií a vysokých zmluvných pokút za odstúpenie od zmluvy, nedôslednosť v plnení zmluvných záväzkov, v neujasnenosti zmluvných typov, ale i v otázkach pôsobnosti legislatívnych predpisov.

JUDr. Igor Zbojan, PhD. doplnil diskusiu o ďalšie závažné nedostatky, ktoré prináša každodenná prax a súvisia najmä s nastolením podmienok pri uzatváraní zmluvy, dohodnutí spolupôsobenia a takisto podmienok, ktoré sú zo zákona často neprípustné a neprijateľné. Rovnako zdôrazňoval i nevyhnutnosť nastolenia adekvátnych podmienok pre vymáhateľnosť zmlúv. K citlivým právnym momentom dochádza v negatívnych prípadoch, keď skúsenejšia strana využíva oslabené postavenie právne neskúseného obchodného partnera.

JUDr. Andrea Kubányiová osvetlila účastníkom problematiku uzatvárania licenčných zmlúv, vzťahujúcich sa na predmety priemyselného vlastníctva v duchu niekoľkokrát zdôrazneného hesla „Dobré zmluvy robia dobrých priateľov!“

Rovnako odzneli a zarezonovali i príspevky úzko špecializované a tematicky zasadené práve do oblasti civilného práva (JUDr. Lucia Danišovičová, JUDr. Viktória Nagyová Tenkač), pracovného práva a práva sociálneho zabezpečenia (Doc. JUDr. Andrea Olšovská, PhD., JUDr. Július Fíger), medzinárodného obchodného práva (JUDr. Igor Zbojan, PhD.), či práva obchodných spoločností a cenných papierov (JUDr. Zuzana Bartová).

Predstavitelia podnikateľského sektoru sú konfrontovaní nielen so samotnými úkonmi uzatvárania zmlúv, ale i s riešením otázok konečných, súdnych následkov v rámci svojich, nie často schodných rozhodnutí, v ktorých dôsledku dochádza k nepríjemnému exekučnému konaniu.

Podnetom spoločnosti Verlag Dashöfer pre uskutočnenie podujatia Zmluvy v podnikateľskom sektore – najčastejšie chyby z praxe, sa stali najmä alarmujúce podnety a stupňujúce sa otázky od klientov, ktorí sa často potýkajú s problémami v konkrétnych právnych úkonoch. „Zorganizovanie konferencie, je skvelá myšlienka, ktorá nielenže prezentuje naše vydavateľstvo na trhu, ale predovšetkým sa snaží pomôcť podnikateľskému sektoru, ako postupovať v rôznych situáciách a ako ich riešiť. Našou filozofiou je realizácia právnej osvety v podnikateľskom prostredí, ktorá bude zrozumiteľná aj pre osoby bez právneho vzdelania“, vyjadrila sa na tlačovej konferencii produktová manažérka vydavateľstva Ing. Nadežda Fuksová.

Hoci Verlag Dashöfer ako jeden z lídrov odbornej literatúry na trhu už dlhší čas pravidelne organizuje pre svojich klientov tematické semináre a workshopy, v súčasnosti sa snaží uplatniť a naznačiť, akoby novú etapu vzdelávania a komunikácie s verejnosťou, ku ktorej prispela i konferencia Zmluvy v podnikateľskom sektore – najčastejšie chyby z praxe.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Pri vzbure vo väzení v Kazachstane zomrelo 16 osôb
<< predchádzajúci článok
Podielové fondy skončili opäť v mínuse