03. septembra 2017
Ilustračné foto Foto: TASR - Erika ĎurčováBratislava 3. septembra (TASR) – Moderné technológie pri výrobe tepla nemusia byť aj ekonomicky najvýhodnejšie. Ekonomicky najvýhodnejšie je pri vykurovaní rodinného domu drevo, no zároveň je to aj najmenej ekologický zdroj. Vyplýva z analýzy, ktorú TASR poskytol Radovan Illith, špecialista pre rozvojové štúdie.
„Porovnávali sme dva druhy rodinných domov a investičné a prevádzkové náklady pri použití štyroch zdrojov tepla podľa metódy celkových nákladov vlastníka (TCO). V analýze sme chceli poukázať na fakt, že nie všetky technológie, ktoré sa prezentujú ako najlepšie, aj skutočne prinesú požadovaný efekt úspor financií,“ povedal Illith.
V rámci analýzy sa porovnávali zdroje tepla pre dva rodinné domy s rovnakou obytnou plochou 120 štvorcových metrov, novostavba patriaca do energetickej triedy A1 s nízkoteplotným podlahovým vykurovaním a 30-ročný dom, zateplený, s výmenou okien a tepelných rozvodov a zdroje tepla, ako kondenzačný kotol na zemný plyn, konvenčný kotol na drevné pelety, konvenčný kotol na kusové palivové drevo a elektrické tepelné čerpadlo, vzduch - voda.
„
Pri oboch domoch bol výsledok takmer rovnaký. Z pohľadu 15-ročného životného cyklu zdroja tepla je ekonomicky najvýhodnejším palivom pre vykurovanie a prípravu teplej vody drevo. Na druhom mieste je zemný plyn, pri ktorom sú náklady za 15 rokov vyššie o 18 až 25 % v porovnaní s drevom. Vykurovanie drevenými peletami je drahšie o takmer polovicu a pri tepelnom čerpadle sa náklady zdvihnú až o 75 %, v porovnaní s vykurovaním s drevom,“ zdôraznil Illith, podľa ktorého toto porovnanie bralo do úvahy iba ekonomický aspekt. „
V prípade ekologického hľadiska, najmä pri analýze produkcie tuhých znečisťujúcich látok vznikajúcich spaľovaním drevnej hmoty, by sa poradie zmenilo a drevo a drevné pelety by sa stali nekonkurencieschopné k zemnému plynu a elektrickej energii,“ doplnil Illith.
Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR