Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Tlačové správy

Vyhodnotenie experimentu "Vitalita a sila cez živú stravu“



Od 1.10. - 31.10.2014 prebehol experiment, s cieľom sledovania vplyvu pravidelného pitia zelených smoothies a konzumácie vysokého podielu živej vitariánskej stravy, na športový výkon a zdravie ...



Zdieľať
bez nazvu BRATISLAVA 21. novembra (WBN/PR) - Od 1.10. - 31.10.2014 prebehol experiment, s cieľom sledovania vplyvu pravidelného pitia zelených smoothies a konzumácie vysokého podielu živej vitariánskej stravy, na športový výkon a zdravie ľudí, iniciovaný Andrejom Maťkom z projektu Vitarián.sk.


Bolo vybratých 13 účastníkov, ktorí reprezentujú bežnú vzorku obyvateľov Slovenska, čo sa týka pohlavia, veku, aj spôsobu stravovania a športovania.

Účastníci dostávali dva krát denne zelený ovocný smoothie s vysokým podielom listovej zeleniny tak, aby bol zabezpečený príjem odporúčaného množstva 400 g listovej zeleniny denne. Okrem toho účastníci experimentu tri krát za týždeň posilňovali vo fitness štúdiu, pod dohľadom fitness trénera a výživového poradcu Petra Fijalku. Prísun proteínov po tréningu zabezpečil rastlinný proteínový nápoj doplnený organickými super-potravinami v BIO surovej kvalite.

Celý projekt sprevádzal odborný lekár dietológ Dr. Peter Minárik. Na začiatku aj konci experimentu sa spravili vstupné lekárske prehliadky, odbery krvi a testy telesnej zdatnosti.

HODNOTENIE ŠTÚDIE

Možno potvrdiť, že tak v subjektívnych pocitoch, tak aj v parametroch fyzickej kondície, ako aj v sledovaných objektívnych antropometrických i laboratórnych parametroch došlo k jednoznačnému zlepšeniu prakticky u všetkých účastníkov štúdie počas sledovaného obdobia od 02.10. do 31.10. 2014.

Všetci účastníci tohto experimentu sa cítili počas celého sledovaného obdobia výborne. U väčšiny z nich došlo k poklesu telesnej hmotnosti a BMI. U väčšiny účastníkov sa podarilo znížiť podiel celkového tuku, útrobného tuku a zvýšiť podiel beztukovej a svalovej hmoty. Iba u 1 účastníčky došlo k zvýšeniu telesnej hmotnosti, a to vďaka zväčšeniu svalovej ako aj tukovej hmoty. Hodnoty krvného tlaku boli s výnimkou najstaršej účastníčky štúdie normálne pri vstupe ako aj pri výstupe z experimentu. U všetkých účastníkov sa navyše zvýšila svalová sila, a to na horných aj na dolných končatinách.

Bolo potešiteľné, že sa pri laboratórnych parametroch u všetkých sledovaných účastníkov, u ktorých sa merali a hodnotili tukové látky pri vstupe aj pri výstupe, zlepšili markery srdcovocievnych chorôb, a to celkový a LDL cholesterol, ako aj triglyceridy. Najviac z toho profitovali dvaja mladí muži s obezitou, ktorí mali poruchu tukového metabolizmu pri vstupných vyšetreniach na začiatku štúdie. U týchto mužov sa pozorovala aj hyperurikémia pri vstupe (zvýšená kyselina močová). U oboch došlo pri ukončení štúdie k výraznému poklesu KM, u jedného z nich dokonca k normalizácii koncentrácie KM v krvi. Je známe, že nielen zvýšený celkový a LDL cholesterol a zvýšené TG, ale aj zvýšená kyselina močová (KM) je rizikom pre choroba srdca a ciev, vrátane infarktu myokardu.

ODPORÚČANIE ŠTÚDIE

Zvýšený podiel surovej rastlinnej výživy a vyvážená nutrične plnohodnotná strava môže byť dobrým variantom pre zdravú výživu jedincov. Zvýšenie rastlinnej výživy v celodennom stravovaní nebránilo účastníkom štúdie podávať (podľa vlastných slov) bez problémov pozoruhodné výkony pri kondičných tréningoch, aplikovaných viac krát do týždňa. Táto štúdia naznačuje, že model 50% surovej rastlinnej stravy v kombinácii s 50% zmiešanou nutrične vyváženou a plnohodnotnou stravou môže byť pre väčšinu jedincov výhodná, lebo dokáže znížiť celkový energetický príjem v strave a zvýšiť príjem rastlinnej vlákniny, ako aj mnohých ďalších dôležitých mikroelementov, ako sú vitamíny, minerálne látky a mnohé ďalšie rastlinné nutrienty. Pre väčšinu ľudí bude jednoduchší model zmiešanej živočíšnej i rastlinnej stravy s obsahom rýb (aj mastných) a nízkotučných prevažne kyslých mliečnych výrobkov, a samozrejme aj CZ obilnín, orechov, semiačok, strukovín a sóje.

Pri dlhodobom vegetariánskom či dokonca vegánskom stravovaní stúpajú nároky na systematické striedanie vhodných potravín
, prípadne aj cielené užívanie niektorých výživových doplnkov na zabránenie nutričných deficitov niektorých citlivých živín. Správne aplikované vegetariánstvo i vegánstvo sa dnes však už bežne pokladá za modely vhodné pre zdravé stravovanie. Systematická a primerane intenzívna pohybová aktivita, a to najlepšie v kombinácii aeróbnej i posilňujúcej, je prirodzená súčasť zdravého "lifestyle", ktorú nemožno ničím nahradiť.

PROJEKT PODPORILI
Športový klub SLÁVIA AGROFERT, Third Wave Nutrition (Dánsko), Keimling (Nemecko), Settour Slovakia za Vitarián.sk, iloveveganenergy (Slovensko)

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Párik si týždeň užíval hotel zadarmo, hrozia mu dva roky vo väzení
<< predchádzajúci článok
Drevená časť Kaplnky Vzkriesenia na kopci Krížová je už hotová