Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

16. februára 2010

Vyhlásili zbierku na záchranu Šarišského hradu



Ilustračné foto SITA/Viktor Zamborský PREŠOV/VEĽKÝ ŠARIŠ 16. februára (WEBNOVINY) – O záchranu centrálnej bašty Šarišského hradu sa usiluje občianske združenie Rákociho cesta, ktoré vyhlásilo v pondelok verejnú ...



Zdieľať
Ilustračné foto SITA/Viktor Zamborský


PREŠOV/VEĽKÝ ŠARIŠ 16. februára (WEBNOVINY) – O záchranu centrálnej bašty Šarišského hradu sa usiluje občianske združenie Rákociho cesta, ktoré vyhlásilo v pondelok verejnú zbierku. Výťažok chcú použiť na opravu jedného nárožia mohutnej centrálnej veže, ktoré je v najkritickejšom stave a je aj najviac zaťažované. Cieľová suma na obnovu tohto nárožia je 7-tisíc €.

Ako informoval koordinátor verejnej zbierky a predseda združenia Martin Sárossy, veža má vážne statické poruchy, predovšetkým jej pieskovcové nárožia sú silno zvetrané, mnohé nosné spodné kamene vypadli a kedykoľvek sa môže zrútiť. Na náročnú opravu si chcú najať profesionálnych konzervátorov. „Je to najvyšší bod hradu. Každý, kto sem príde, chce ísť na vežu, lebo odtiaľ je nádherný výhľad. Ľudia si pritom neuvedomujú, že kedykoľvek tu môže dôjsť k smrteľnému úrazu,“ uviedol Sárossy. Na sklonku minulého roka členovia občianskeho združenia spolu s pamiatkármi urobili obhliadku objektu a navrhli možnosti obnovy.

Martin Sárossy verí, že potrebné financie sa im podarí vyzbierať. So záchrannými prácami chcú začať už v lete. Kontakty na združenie a informácie o vyzbieranej sume a aktivitách dobrovoľníkov na Šarišskom hrade budú priebežne zverejnené na stránkewww.hrad.wbl.sk. Správu o doterajšej činnosti dobrovoľníkov na Šarišskom hrade budú verejne prezentovať v piatok 26. februára o 17:00 v kinosále vo Veľkom Šariši.

Dobrovoľníci sa venujú záchrane Šarišského hradu od roku 2007. Zatiaľ sa im podarilo zrealizovať projekty zamerané na drobné murárske práce. Zabezpečili stabilizáciu dvorovej steny na jednej veži, vymenili strechu a osadili drevené podlažia na ďalšej z veží, stabilizovali tehlové klenby na vežovej bráne, domurovali lícne steny delostreleckého bastiónu. Na záchrane hradu pracuje stála skupina ôsmich až desiatich dobrovoľníkov z Veľkého Šariša, Prešova a Sabinova. Najbližšiu brigádu avizujú na sobotu 20. februára. Formou víkendov a letných táborov im pomáhajú skauti a desiatky ďalších dobrovoľníkov. Vlani odpracovali vyše 5 400 hodín. Na financovanie využilo združenie grantové možnosti slovenských nadácií podporujúcich obnovu kultúrnych pamiatok a tiež program Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom.

Šarišský hrad sa nachádza na zalesnenom sopečnom kopci vo výške 570 m.n.m. severne od Prešova. Prvykrát sa spomína v roku 1245. Po 440 rokoch došlo na hrade k explózii pušného prachu, ktorý zničil niektoré objekty, dielo skazy ešte znásobil oheň. Odvtedy je hrad v ruinách. V roku 2006 sa podarilo mestu Veľký Šariš dostať hrad do svojho majetku. Na jeho celkovú rekonštrukciu chce získať nenávratný finančný príspevok z eurofondov. Podľa Sárossyho pomôcť hradu však treba už teraz.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Tepláreň predala časť podniku bez verejnej súťaže
<< predchádzajúci článok
Nové Mesto zrušilo štatút domu osobitného určenia