BRATISLAVA 17. decembra (SITA/AFP) - Aukčná sieň Sotheby's ponúkne v utorňajšej dražbe Veľkú listinu slobôd. Osemstoročný anglický rukopis sa tak stane najdôležitejším dokumentom, ktorý predajú na newyorskej aukcii.
Viceprezident David Redden, ktorý bude listinu dražiť, ju označil za jednoznačne "najdôležitejší dokument sveta". Očakáva, že predajná cena sa vyšplhá na 20 až 30 miliónov dolárov (460,3 až 690,5 miliónov slovenských korún). Exemplár je jedným zo 17 zachovaných. Väčšina ostatných patrí britským archívom, katedrálam alebo univerzitám. Ďalšia kópia mimo územia Veľkej Británie sa nachádza v Austrálii.
"Je to prastará matka niektorých dôležitých dokumentov slobody - aspoň v Amerike, ako je Vyhlásenie nezávislosti, ústava alebo zákon o ľudských právach," povedal licitátor. "Každá z nich má spoločného predka, ktorým je Magna Charta Libertatum," dodal. Redden považuje dokument, ktorý zaväzuje kráľa dodržiavať zákon, za "prvú priečku v rebríku slobody" a "talizman slobody". Okrem princípu, že žiadny človek nestojí nad zákonom, ustanovuje aj právo na neodkladný súd. "Je naozaj úžasné, že sa dostala na aukciu, je to dosť pozoruhodné. Je to jediný raz, čo sa Magna Charta predáva na aukcii a pravdepodobne to takto ostane," vysvetlil Redden. Vyjadril sa, že iné dokumenty podobného historického významu sa pravdepodobne nikdy nebudú predávať. "Existujú aj iné výnimočné dokumenty, napríklad návrh Vyhlásenia nezávislosti napísaný rukou Thomasa Jeffersona, ale tieto sa nikdy nebudú dražiť," dodal. Potenciálni kupci budú pravdepodobne bohaté súkromné osoby alebo inštitúcie, ktoré dokument vystavovali za posledných 23 rokov. Redden dúfa, že ktokoľvek rukopis kúpi, sprístupní ho verejnosti. "Naozaj si myslím, že je to jeden z najinšpirujúcejších dokumentov našej civilizácie, ktorý nespĺňa svoju úlohu, pokiaľ ho nevystavia tam, kde ho uvidia ľudia," dodal. Tržby z predaja Magna Charta Libertatum venuje aukčná spoločnosť dobročinnej organizácii milionára a dvojnásobného prezidentského kandidáta Rossa Perota. Dokument patril na prelome 14. a 15. storočia rodine Brudenellovcov z anglického Northamptonshiru.
Kráľovská listina z roku 1297 s pečaťou kráľa Eduarda I zabezpečovala ľudské práva a odborníci ju považujú za predchodkyňu takých dokumentov ako je napríklad americká Deklarácia nezávislosti. Listinu na pergamene, ktorý pravdepodobne vyrobili z ovčej kože, po prvýkrát vydali v roku 1215 a uznali súčasťou britského práva v roku 1297.