Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

03. marca 2016

Východoslovenská galéria vystavuje české a slovenské sochárky



Výstava Sochárky - výber osobností česko-slovenského sochárstva vo Východoslovenskej galérii v Košiciach 3. marca 2016. Na snímke dielo Pamätník obetí fašizmu v Nemeckej od Kláry Pataki.



Zdieľať
Výstava Sochárky - výber osobností česko-slovenského sochárstva vo Východoslovenskej galérii v Košiciach 3. marca 2016. Na snímke dielo Pamätník obetí fašizmu v Nemeckej od Kláry Pataki. Foto: TASR/František Iván
Košice 3. marca (TASR) – Východoslovenská galéria (VSG) v Košiciach pripravila v spolupráci so Slovenskou národnou galériou v Bratislave výstavu pod názvom Sochárky. Predstavuje výber z diel osobností českého a slovenského sochárstva v podaní ženských autoriek.


Expozícia diel z 20. storočia je zameraná na sochárky, ktoré absolvovali klasické sochárske štúdium na vysokých školách v Bratislave a Prahe. „Mnohé z nich sú neznáme, zabudnuté, stratené, opomenuté dejinami, teóriou umenia a múzejnými zbierkami, alebo predstavované v kontexte úžitkového a dekoratívneho umenia,“ uviedol pre TASR kurátor VSG v Košiciach Michal Štofa.

Inštalácia výstavy Sochárky v košickej galérii má podľa neho význam z viacerých aspektov. "Košice boli v 20. storočí mimoriadne plodným a aktívnym sochárskym regiónom, rovnako aj zbierky galérie a múzeí v Košiciach obsahujú diela týchto umelkýň. To dodáva projektu nový charakter a predstavuje návštevníkom tohto regiónu špecifickú ženskú kapitolu z dejín výtvarného umenia v bývalom Československu," povedal Štofa.

"Kurátorka Vladimíra Büngerová pripravila túto výstavu nie ako monografiu jednotlivých autoriek, ale skôr ako výstavu, kde poukazuje na špecifiká ženského aspektu v sochárskom umení, kde je možné vidieť drobnú plastiku, šperk, dekoratívne formy plastiky, záhradnú plastiku, rovnako tak keramiku," priblížil kurátor múzea.



Výstava je tematicky členená na viacero celkov: Žena – hlava – portrét, Sochárka a keramička, Od miniatúr po "monumentálky", Žena – matka – rodina, "Železné" dámy, Príroda = Žena. Súčasťou sú zvukové nahrávky textov z autentických dokumentov vybraných sochárok. Hovorené slovo dopĺňa atmosféru ich tvorby o životné príbehy, okolnosti a tvorivé uvažovanie.

"Texty boli dramaturgicky vyberané nie ako životopisné medailóny jednotlivých autoriek, ale tak, aby doplnili expozičný zámer a témy jednotlivých výstavných miestností. Vďaka civilným ženským hlasom nahliadneme do intímnych úvah, poézie i do odborných hodnotení. Vypovedajú o autorkách ako o osobnostiach, výtvarníčkach, ženách," uzavrel Štofa.

Výstavu si môžu návštevníci vo výstavnej sieni Východoslovenskej galérie v Košiciach pozrieť do 21. mája.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Čoskoro budeme platiť vlastnými selfie, oblečením i autom
<< predchádzajúci článok
Čína prvýkrát v histórii predbehla USA v počte miliardárov