Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

02. novembra 2016

Východne od Mósulu sa bojuje, šiitské milície dobyli 46 obcí pri meste



Ilustračná snímka



Zdieľať
Ilustračná snímka Foto: TASR/AP
Bagdad 2. novembra (TASR) - Nové boje vypukli dnes medzi vládnymi jednotkami a príslušníkmi extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) vo štvrti Gugdžalí na východnom okraji irackého mesta Mósul. Túto časť mesta pritom vládne sily v utorok od IS oslobodili.


Ako vo svojej správe spresnila agentúra DPA, vojenskí technici sa dnes v Gugdžalí pokúšali odstrániť míny a výbušniny nastražené bojovníkmi IS. Nemenovaný oficiálny zdroj pre DPA dodal, že v Gugdžalí je zničená väčšina budov, obchodov i domov.

Podľa dnešnej správy agentúry AP iracká armáda naďalej kontroluje východný okraj Mósulu. Iracký brigádny generál Hajdar Fázil informoval, že iracké jednotky dnes kvôli zlej viditeľnosti pozastavili ofenzívu v oblasti mesta Mósul.

Šiitské polovojenské Ľudové mobilizačné sily (Hašd Šaábi), ktoré sa po boku vládnych síl a ich spojencov zapájajú do oslobodzovania Mósulu, dobyli už 46 dedín ležiacich západne a juhozápadne od Mósulu. Ide o územie s rozlohou viac ako 590 kilometrov štvorcových, uviedol dnes nemenovaný predstaviteľ týchto milícií pre agentúru DPA. Šiitské oddiely zneškodnili aj 20 áut s nastraženou výbušninou a zabili desiatky islamistov.

DPA súčasne informovala, že spojené jednotky irackej armády a polície a ďalších ozbrojených skupín dnes spustili svoju operáciu 20 kilometrov južne od Mósulu, v blízkosti lokality Hammam al-Álil. Po jej dobytí a po oslobodení najbližších miest a dedín chcú tieto jednotky zaútočiť na južný okraj Mósulu a následne preniknúť do mesta pri západnom brehu rieky Tigris.

Ofenzíva s cieľom oslobodiť Mósul sa začala 17. októbra. Očakáva sa, že táto bitka bude najväčšou v Iraku od americkej invázie do tejto blízkovýchodnej krajiny z roku 2003.

Na pozície IS útočí viac ako 25.000 ozbrojencov z radov irackej armády, polovojenských kurdských jednotiek péšmarga, sunnitských kmeňových jednotiek a štátom schválených šiitských milícií. Ich spoločnú ofenzívu podporuje náletmi koalícia vedená Spojenými štátmi.

Predpokladá sa, že bitka o Mósul môže trvať celé týždne, dokonca aj mesiace. V meste sa podľa odhadov stále nachádza viac ako milión ľudí.

Mósul je v rukách islamistov od leta roku 2014, keď sa im podarilo zmocniť veľkých častí územia na severe a západe Iraku. Od vlani však IS utrpel sériu porážok a prišiel o kontrolu nad veľkou časťou dobytého územia, takže Mósul je jeho poslednou veľkou baštou v Iraku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
P. Szijjártó: Stabilita Tuniska je záujmom Európskej únie i Maďarska
<< predchádzajúci článok
Vo Vyšnom Nemeckom odhalili nelegálny dovoz húb neznámeho pôvodu