Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

05. februára 2009

Vychádza posledná zbierka básnika Milana Rúfusa



Posledná zbierka zosnulého básnika Milana Rúfusa s názvom Ako stopy v snehu vyjde v pondelok 9. februára. Ako autor uviedol v decembri 2008, tento titul uzatvára triptych zbierok patriacich k jeho ...



Zdieľať
BRATISLAVA 5. februára (WEBNOVINY) - Posledná zbierka zosnulého básnika Milana Rúfusa s názvom Ako stopy v snehu vyjde v pondelok 9. februára. Ako autor uviedol v decembri 2008, tento titul uzatvára triptych zbierok patriacich k jeho osobným výpovediam. "V januári 2004 som bol presvedčený, že kniha Báseň a čas je mojím osobným testamentom. Neskôr som svoju výpoveď rozšíril o verše v zbierke Vernosť a teraz pridávam básne pod názvom Ako stopy v snehu, ktorými uzatváram tento triptych," vyjadril sa. Zbierka obsahuje 45 básní. Okrem úvodných Moje dni a Stopy v snehu rozdelil básne do častí Záhadný vzorec bytia a Dar i bremeno. Takisto ako predchádzajúce dve knihy aj túto ilustroval Ivan Pavle, ktorý vytvoril desať plnofarebných ilustrácií maľovaných na železe a tri perokresby.


Dielo sa malo pôvodne dostať na knižný trh v decembri 2008, pri príležitosti básnikových 80. narodenín, uviedol pre agentúru SITA riaditeľ vydavateľstva Slovenský spisovateľ Martin Chovanec. Milan Rúfus s tým nesúhlasil, pretože "nemal rád rozruch okolo svojej osoby a zastával názor, že všetko, čo chce povedať, je v jeho básňach," vysvetlil Chovanec. "Osobnosť jeho formátu, talentu a veku si môže dovoliť robiť iba to, čo sama uzná za vhodné. Milanovi Rúfusovi nezáležalo na tom, čo píšu noviny a vysielajú televízie. Bol vysoko nad všetkým. Nikdy nepovedal nikomu to, čo chcel dotyčný počuť, nikdy sa nezriekol vlastného životného presvedčenia, vždy bol verný slovenskému národu. Nádhera a sila jeho veršov, ktoré nám všetkým zanechal, je jeho najlepšou odpoveďou na všetko," dodal.

Významný slovenský básnik, literárny historik, prekladateľ a esejista sa narodil 10. decembra 1928 v Závažnej Porube, kde navštevoval aj ľudovú školu. Už počas štúdií na gymnáziu v Liptovskom Mikuláši mu v roku 1944 uverejnil prvú báseň časopis Prameň. V rokoch 1948 - 1952 bol poslucháčom Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. V tom období účinkoval ako konferencier a recitátor v súbore Lúčnica. V rokoch 1952 - 1989 až do odchodu na dôchodok prednášal na Katedre slovenskej literatúry a literárnej vedy UK v Bratislave. Dva roky (1971 - 1972) pôsobil na univerzite v Neapole. Od roku 1990 žil na dôchodku v Bratislave. Zomrel 11. januára 2009 v bratislavskej Fakultnej nemocnici s poliklinikou, kde bol už dlhšie hospitalizovaný pre problémy so srdcom.

Rúfus mal od svojho vstupu do literatúry v roku 1956 zásadný podiel na formovaní modernej slovenskej poézie. Debutoval básnickou zbierkou Až dozrieme, ktorá znamenala výrazný posun dobového chápania poézie. Čitateľsky najpopulárnejšie sú stále Modlitbičky, ktoré vychádzajú na Slovensku až v stotisícových nákladoch. Bol viacnásobným kandidátom na udelenie Nobelovej ceny za literatúru. Patril medzi najprekladanejších slovenských básnikov v zahraničí, jeho verše vyšli v takmer 20 jazykoch. Stal sa národným literárnym symbolom vďaka priezračnosti a jednoznačnosti básnického posolstva a humanistickému smerovaniu jeho tvorby. Niekoľko dní pred smrťou získal vysoké štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy za mimoriadne zásluhy o kultúrny rozvoj Slovenskej republiky, jeho národný a sociálny étos, ktoré za neho prebrala manželka.
SITA

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Pokojný Rúfusov život kopírovala komorná rozlúčka (17. 1. 2009)
 V Závažnej Porube doplnia inventár Domu Milana Rúfusa (13. 1. 2009)
 Posledná rozlúčka s básnikom Milanom Rúfusom v sobotu (12. 1. 2009)
 V Bratislave zomrel básnik Milan Rúfus (11. 1. 2009)
 Podľa asociácie spisovateľov Rúfusova smrť je veľkou stratou (11. 1. 2009)



nasledujúci článok >>
Americká bluesová legenda B. B. King vystúpi aj v Prahe
<< predchádzajúci článok
Bábika Barbie oslávi v marci päťdesiatku