Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

28. novembra 2010

Vybrané prípady porušenia zákona o komunálnych voľbách



Ústavný súd (ÚS) SR v júli 2004 zrušil rozhodnutia mestskej volebnej komisie mesta Bratislava a miestnej volebnej komisie Bratislava - Nové Mesto týkajúce sa volieb v roku ...



Zdieľať
komunalky Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 28. novembra  - Ústavný súd (ÚS) SR v júli 2004 zrušil rozhodnutia mestskej volebnej komisie mesta Bratislava a miestnej volebnej komisie Bratislava - Nové Mesto týkajúce sa volieb v roku 2002. ÚS SR sa zaoberal volebnými sťažnosťami, ktoré podali Vladimír Ondruš a Václav Mede. ÚS zrušil rozhodnutie mestskej volebnej komisie o zvolení Kamila Procházku (KDH-DS-DU-SZS) do bratislavského mestského zastupiteľstva a za zvoleného vyhlásil Václava Medeho (SDKÚ-ANO-SMK-OKS). Zároveň ÚS zrušil rozhodnutie miestnej volebnej komisie v bratislavskom volebnom obvode Nové Mesto, v ktorej bol za zvoleného vyhlásený Roman Mach a za zvoleného vyhlásil Vladimíra Ondruša. Dôvodom týchto rozhodnutí bolo nesprávne sčítanie hlasov.


Voľby starostu v Petržalke sprevádzali problémy, rozhodol súd
ÚS SR v auguste 2006 vyhlásil doplňujúce voľby starostu bratislavskej mestskej časti Petržalka z 13. mája 2006 za neplatné. V súvislosti voľbami starostu bratislavskej mestskej časti Petržalka dostal ÚS štyri volebné sťažnosti – Milana Ftáčnika, Jána Kotuľu, Ladislava Snopka ako aj SDKÚ a strany Smer-SD, ktorí žiadali, aby ÚS vyhlásil voľby za neplatné pre porušenie volebného zákona. Tieto návrhy zlúčil do jedného konania. Voľby starostu v Petržalke sprevádzali problémy, pre ktoré všetkých osem členov MVK opakovane odmietlo podpísať zápisnicu a vydať víťazovi volieb osvedčenie o zvolení. Volebné komisie riešia rôzne podnety. Aj kupovanie hlasovPodľa nich totiž mohlo ponúkanie darčekov pred volebnými miestnosťami a volebná kampaň v deň volieb ovplyvniť výsledky hlasovania. V decembri 2006 bol za starostu mestskej časti Petržalka zvolený Milan Ftáčnik (Smer-SD), zvíťazil so ziskom 9 578 hlasov. Za ním skončili Ladislav Snopko (SDKÚ-DS a KDH) so 6 281 a Peter Matúška (nezávislý) so 4 687 hlasmi, ktorý sa napriek neúspechu v doplňujúcich májových voľbách uchádzal opäť o tento post.

Člen komisie v obci Hertník porušil zákon, voľby vyhlásili za neplatné
ÚS SR v októbri 2007 rozhodol, že riadne voľby v obci Hertník v okrese Bardejov v roku 2006, v ktorých bol za starostu zvolený Ján Pataky (poslanec NR SR za SDKÚ-DS), boli neplatné. Ústavný súd uznal sťažnosť, že člen volebnej komisie, ktorý vyplnil volebný lístok za jedného imobilného občana, porušil zákon. V obci Hertník v okrese Bardejov si občania v doplňujúcich voľbách v marci 2008 zvolili z dvoch kandidátov za nového starostu Václava Kuneca, ktorého podporovala dvojkoalícia KDH, SDKÚ-DS.

V Dunajskej Strede v roku 2006 boli voľby tiež neplatné
ÚS SR v novembri 2008 rozhodol, že komunálne voľby v Dunajskej Strede v roku 2006 boli neplatné, žalobe však dal za pravdu len sčasti. Výsledok volieb napadla hlavná protikandidátka vtedajšieho víťaza Pétera Pázmánya (SMK) Ágota Antal. Tvrdila, že, Pázmányovi prívrženci v deň volieb kupovali hlasy Rómov. Podľa verdiktu súdu došlo k porušeniu volebného moratória, práva na rovnaký prístup k službám samosprávy a došlo aj k niekoľkým formálnym nedostatkom. V apríli 2009 sa stal primátorom Dunajskej Stredy nominant Strany maďarskej koalície (SMK), advokát Zoltán Hájos, ktorý získal 2 755 hlasov. Za ním skončila nezávislá kandidátka, 39-ročná podnikateľka a poslankyňa mestského zastupiteľstva Ágota Antal, ktorej svoj hlas dalo 2 154 voličov.

V Žehre bolo porušené volebné moratórium
ÚS SR v septembri 2008 vyhlásil komunálne voľby v obci Žehra z decembra 2006 za neplatné. Neústavnosť a nezákonnosť volieb starostu, ako aj poslancov obecného zastupiteľstva namietala na ústavnom súde skupina obyvateľov Žehry. Podľa ústavného súdu došlo počas komunálnych volieb 2006 k hrubému porušeniu volebného moratória. Podľa sťažovateľov voliči vtedy dostávali pred vstupom do volebnej miestnosti pokyny, ako majú hlasovať. Okrem toho mali voliči dostávať lístok s číslom, aby vedeli, ktoré číslo majú zakrúžkovať. ÚS tiež konštatoval, že značnej časti voličov bol výkon aktívneho volebného práva obmedzený, sťažený a v niektorých prípadoch aj znemožnený. V apríli 2009 sa novým starostom obce Žehra po doplňujúcich voľbách stal Ivan Mižigár, ktorý tesne porazil doterajšieho starostu Mariána Mižigára o deväť

V Brzotíne porušili volebný zákon
ÚS SR v novembri 2008 rozhodol, že voľby v Brzotíne v roku 2006 boli neplatné. Voľby starostu z decembra 2006 napadol na ÚS neúspešný kandidát František Bačo. V sťažnosti argumentoval, že volebný zákon porušil Pavol Gášpár (SMK), ako aj ďalší poslanci a miestna organizácia SMK, ktorí zorganizovali 28. novembra verejné zhromaždenie dôchodcov - posedenie v čase volebnej kampane. Dôchodcovia dostávali tzv. vianočný príspevok 500 Sk. V apríli 2009 v Brzotíne v doplňujúcich voľbách za starostu občania zvolili znova Pavla Gášpára (SMK), ktorý získal 392 hlasov. Protikandidátke Karin Bodnárikovej (Smer-SD) dalo hlas 219 voličov.

V Rimavskej Seči bola porušená tajnosť aj priamosť hlasovania
ÚS SR konštatoval v decembri 2008 zrejme najvýraznejšie porušenie zákona pri voľbách v roku 2006 v obci Rimavská Seč v okrese Rimavská Sobota. Voľby starostky Márty Stubendeck aj celého deväťčlenného zastupiteľstva vyhlásil za neplatné. Pri voľbách v roku 2006 bola v Rimavskej Seči porušená tajnosť aj priamosť hlasovania, hlasy voličov sa kupovali a nedodržalo sa ani volebné moratórium. V novembri 2008 Márta Stubendek vyhrala opakované starostovské voľby, hlas jej dalo 516 z 993 spoluobčanov. Hlasy tu sčítavali vyše šesť hodín, predseda volebnej komisie skonštatoval, že voľby prebehli bez incidentov a vážnych nedostatkov.

Komunálne voľby neplatili ani v obci Čičava
V decembri 2008 vyhlásil ÚS SR za neplatné komunálne voľby v obci Čičava v okrese Vranov nad Topľou. Výsledky napadla Mária Nehylová, ktorá bola starostkou niekoľko volebných období za sebou, s odôvodnením, že zo strany jej rivala došlo k porušeniu moratória a údajnému podplácaniu rómskych voličov. V novembri 2008 však starostovskú stoličku obhájil Ladislav Kalafa, ktorý kandidoval za trojkoalíciu ĽS-HZDS, SMER-SD, SNS. Získal 347 zo 467 platných hlasov.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Aktivisti pokračujú v strážení PKO
<< predchádzajúci článok
MMF pripúšťa predĺženie lehoty na splatenie gréckych úverov