Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. novembra 2015

Výbor neodobril správu ombudsmanky o ilegálnych priestoroch na polícii



Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová prišla dnes pred členov parlamentného ľudskoprávneho výboru, aby im odprezentovala výsledky správy, v ktorej sa ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Michal Svítok
Bratislava 4. novembra (TASR) – Verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová prišla dnes pred členov parlamentného ľudskoprávneho výboru, aby im odprezentovala výsledky správy, v ktorej sa zamerala na postup policajtov v prípadoch, keď obmedzujú osobnú slobodu predvedených osôb. Zopakovala, že polícia ani ministerstvo vnútra doteraz nespravili žiadnu nápravu.


"Toto je ten prípad, keď ochranca práv vykonal prieskum v orgánoch verejnej správy, navrhol opatrenia, tieto neboli prijaté. Z toho dôvodu som sa obrátila na Národnú radu a oznamujem jej túto skutočnosť," uviedla dnes Dubovcová. Podľa jej slov od prezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara dostala odpoveď, že sa polícia bude snažiť v tejto oblasti o legislatívnu úpravu. Dubovcová však podľa vlastných slov nemá informáciu, že by bola nejaká prijatá. "Verím, že prezident Policajného zboru aj minister Kaliňák majú také opatrenia v tejto oblasti, ktoré nie sú v rozpore so zákonom," uviedla počas rozpravy členka výboru a zároveň podpredsedníčka parlamentu Jana Laššáková (Smer-SD).

Predseda výboru Rudolf Chmel (Most-Híd) navrhol, aby verejná ochrankyňa práv vystúpila so svojou správou v parlamente. Toto uznesenie však na výbore neprešlo. Členovia výboru taktiež neprijali správu ako celok.

Ombudsmanka v správe konštatuje, že polícia používa na obmedzovanie osobnej slobody ľudí na policajných staniciach neoficiálne priestory, navyše nezákonne. Polícia napríklad podľa správy na obmedzenie osobnej slobody fyzickej osoby nepoužíva výlučne zákonom určenú celu policajného zaistenia a nepostupuje pri obmedzovaní osobnej slobody výlučne zákonom ustanoveným postupom. Pre svoje potreby si podľa správy polícia vytvorila v budovách priestory, ktoré nie sú celami policajného zaistenia.

Zamestnanci Kancelárie VOP vykonali prieskum v mesiacoch september a október 2014 v 19 útvaroch Policajného zboru vo všetkých krajoch.

Policajný prezident Tibor Gašpar v auguste po zverejnení správy reagoval, že do takzvaných vyhradených priestorov polícia umiestňuje osoby len na krátky čas a iba v situácii, keď sa správajú agresívne voči ostatným, voči sebe alebo ničia majetok. Uviedol vtedy, že problematika obmedzovania osobnej slobody je pod dozorom Európskeho výboru na zabránenie mučenia a neľudského či ponižujúceho zaobchádzania alebo trestania, ktorého posledná návšteva sa na Slovensku uskutočnila v roku 2013.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Vláda SR chce podporiť letecké spojenie Bratislava - Košice
<< predchádzajúci článok
Švédsky premiér chce požiadať EÚ o presun časti migrantov z krajiny