Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. septembra 2015

Výber policajných šéfov cez výberové konanie je v druhom čítaní



Vrcholové funkcie na ministerstve vnútra a v Policajnom zbore (PZ) sa majú po novom obsadzovať prostredníctvom výberového konania. Vyplýva to z návrhu novely ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 30. septembra (TASR) - Vrcholové funkcie na ministerstve vnútra a v Policajnom zbore (PZ) sa majú po novom obsadzovať prostredníctvom výberového konania. Vyplýva to z návrhu novely zákona o štátnej službe, ktorú dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Ministerstvo vnútra si od tohto kroku sľubuje zvýšenie transparentnosti.


Návrh hovorí, že prezident Policajného zboru, viceprezident Policajného zboru a generálny riaditeľ sekcie kontroly a inšpekčnej služby ministerstva vnútra sa vymenúvajú alebo ustanovujú do funkcie na základe výberového konania. Tam sa majú overiť riadiace, organizačné a kontrolné schopnosti, odborné vedomosti, jazykové znalosti a ďalšie skutočnosti, ktoré je potrebné alebo vhodné overiť.

Opozícia však namieta skutočnosť, že päťčlennú výberovú komisiu má kreovať sám minister vnútra, rovnako tak bude môcť jej člena odvolať. Poslanci preto nevidia žiaden posun v porovnaní so súčasnosťou, keď policajného prezidenta navrhuje šéf rezortu vnútra.

Niektorí poslanci si zároveň myslia, že minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) chce súčasné policajné vedenie udržať vo funkciách aj po voľbách v prípade, že sa moci ujme pravicová vláda. Novela totiž vypúšťa možnosť odvolať nadriadeného bez udania dôvodu. Podľa ministerstva sa tým však napĺňa zásada transparentnosti a právnej istoty.

"Ak by novela prišla na začiatku volebného obdobia, bola by to legitímna diskusia. Ak príde na jeho konci, je to len snaha zabetónovať súčasných funkcionárov. Ten zámer je úplne priehľadný," povedal poslanec Daniel Lipšic (nezaradený). Aj podľa exministra obrany Martina Fedora (nezaradený) by bola vládna novela dobrým nástrelom, ak by neprišla až v závere volebného obdobia. "Nemali by sme preto o návrhu teraz diskutovať," odporučil.

Minister Kaliňák opozícii odkázal, že jeho návrh je vernou kópiou iniciatívy, s ktorou pred piatimi rokmi prišla vtedy vládnuca pravica. "Pani Žitňanská, určite rukopis spoznáte, lebo je váš. Toto ste navrhli, keď ste boli vo vláde a my sme urobili skúšku, akým spôsobom zareagujete na vlastný legislatívny text," povedal Kaliňák, podľa ktorého opozícia preukázala schizofréniu.

Kaliňák tvrdí, že ak má mať minister vnútra zodpovednosť, vrcholových predstaviteľov by si mal menovať sám. Tu však minister upozornil, že výberové konania podľa nových pravidiel vypísať neplánuje. "Poďme o tom diskutovať v druhom čítaní, som na to pripravený," dodal.

"Do výberového konania sa bude môcť prihlásiť každý príslušník Policajného zboru spĺňajúci kvalifikačné predpoklady na funkciu a odbornú prax, ktorú ministerstvo určí ako podmienku na výkon funkcie, čím sa vytvárajú legislatívne podmienky na prístup k uvedeným funkciám a zabezpečuje sa možnosť kariérneho postupu pre záujemcov," píše sa v materiáli.

Zlepšiť sa má aj kvalita výkonu štátnej služby policajta. Zvyšuje sa preto veková hranica na prijatie do služobného pomeru z doterajších 18 na 21 rokov. To má garantovať vyššiu rozumovú a vôľovú vyspelosť uchádzača o náročné povolanie policajta. "Svedčia o tom aj skúsenosti z aplikácie niektorých iných zákonov, ktoré už explicitne ustanovujú vek 21 rokov ako predpoklad na získanie určitých oprávnení, napríklad zákon o strelných zbraniach a strelive, zákon o cestnej premávke," tvrdí ministerstvo vnútra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Plénum NR SR podporuje zvýšenie pokút za závažné prekročenie rýchlosti
<< predchádzajúci článok
Opozícia vyzýva Smer-SD, nech už prezradí zoznam potravín s nižšou DPH