Vybaviť štúdium angličtiny je podľa Fica komplikované
Premiér Robert Fico dnes priznal, že vláda má problém vybaviť stredoškolákom ročné štúdium angličtiny v zahraničí: Zatiaľ má isté len Írsko. "Dnes zabezpečiť dobré miesta pre výučbu ...
BRATISLAVA 5. júna (WEBNOVINY) - Premiér Robert Fico dnes priznal, že vláda má problém vybaviť stredoškolákom ročné štúdium angličtiny v zahraničí: Zatiaľ má isté len Írsko. "Dnes zabezpečiť dobré miesta pre výučbu angličtiny je dosť komplikované," povedal predseda vlády na tlačovej besede po stretnutí s ministrom školstva Jánom Mikolajom, na ktorom hodnotil jeho dvojročnú prácu. Podľa Fica problémom je dostať študentov do Veľkej Británie a na Maltu. "Veľká Británia nemá klasický spôsob školstva, ako to je na Slovensku. To isté sa týka Malty," dodal.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Ján Škoda v máji pre agentúru SITA uviedol, že na Malte sú iba tri stredné školy, ktoré sú súkromné a školné na nich presahuje limit schválený vládou. Kabinet schválil, že na jedného študenta by malo ísť vyše 7 700 eur, z ktorých by sa malo pokryť školné, učebné pomôcky, poistenie a cestovné náklady. Fico dnes vyhlásil, že v niektorých prípadoch bude možné prekročiť limit. Ak by nejaké miesto malo byť ohrozené len preto, že napríklad nezapadá do nejakého rámca alebo do nejakej kvóty, že to nemôže byť viacej ako toľko a toľko euro. No tak radšej použime zdroje a zaplaťme to, len aby tie deti mohli vycestovať do týchto škôl. Nebudeme tam zase hľadieť na tri alebo štyri eurá, to teraz preháňam. Viem si to predstaviť. Našou úlohou nie je, aby sme napĺňali zisky nejakých súkromných spoločností alebo nejakých súkromných škôl," povedal Fico.
Vláde sa zatiaľ podarilo zabezpečiť miesta v Írsku pre štúdium angličtiny. Podľa ministra Jána Mikolaja s Írskom sa dohodli, že študenti nebudú bývať v internátoch, ale v rodinách. "Myslím si, že tých 80 až 90 miest sa nám tam nakoniec podarí zabezpečiť," dodal Mikolaj. O "anglické" štipendium má záujem približne 500 študentov, v prvý rok projektu plánujú uspokojiť 120 žiadateľov. Podľa hovorkyne rezortu školstva Dany Špankovej zatiaľ je vybraných 56 študentov, ktorí by mali pocestovať do Veľkej Británie.
Naopak, ponuka miest výrazne prevyšuje záujem v prípade ruštiny. Vláda by chcela získať 60 miest, no vycestovať chcú len štyria študenti. Rovnaká situácia je aj v prípade taliančiny a španielčiny. Zo 40 plánovaných miest v Španielsku je zatiaľ obsadených 31 a z 30 miest v Taliansku je doteraz pridelených 10. Do Nemecka a Rakúska by malo ísť 70 študentov, obsadených je 51 miest. Do Francúzska sa má vyslať 40 stredoškolákov, zatiaľ majú vybraných 32.
Jazykové pobyty sa stali agendou premiéra Roberta Fica, ktorý presadil, že mladí ľudia by mali cestovať do zahraničia, kde sa hovorí po anglicky, nemecky, francúzsky, španielsky, taliansky alebo rusky. Vláda vo februári schválila projekt štipendijných pobytov pre stredoškolákov. Prví študenti by mali vycestovať v septembri. Naopak, ponuka miest výrazne prevyšuje záujem v prípade ruštiny. Vláda má vybavených 40 miest, no prihlášok k 25. aprílu evidovala štyri. Vláda rozhodla, že v rokoch 2008 až 2011 poskytne 270 miliónov korún na sociálne štipendiá. Získať by ich mala približne tisícka študentov. Zo štátnych peňazí sa má zaplatiť ubytovanie, stravovanie, nákup kníh a učebných pomôcok, cestovné, poistné a vreckové. Jednou z podmienok poskytnutia štipendia je, že študent musí mať priemerný prospech na strednej škole do 2,0. Žiakov vyberajú vyššie územné celky a krajské školské úrady, ministerstvo do výberu nezasahuje.
SITA