Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

04. októbra 2005

Vrak lode zostane v Dunaji



Vyše päťdesiatročná výletná loď Oltenita, ktorá bola údajne pred siedmimi rokmi zrekonštruovaná, bola podľa výletníkov z Nórska a z Belgicka v katastrofálnom stave.



Zdieľať
Podobné lode by podľa nich nemali vôbec plávať v medzinárodných vodách. Pasažieri včera tvrdili, že nikde nevideli hasiace prístroje a krátko po tom, čo vypukol požiar, nemohli odblokovať hydrant. Prvý dôstojník, ktorý zastupoval kapitána, vyhlásil požiarny poplach ústne a urobil, čo mohol: Horiacu loď vmanévroval k brehu.  

Nejasná ostáva príčina smrti 57-ročnej speváčky, ktorá zahynula pri požiari výletnej lode Oltenita pri obci Sap neďaleko Gabčíkova. Posádka tvrdí, že žena, ktorá pôsobila na lodi ako speváčka, bola chorá a počas požiaru sa zdržiavala vo svojej kajute. Podľa našich zistení kapitáni niektorých výletných lodí nedovoľujú umelcom zdržiavať sa na palube mimo svojich vystúpení, nie je však jasné, či to tak bolo aj v prípade speváčky. Kriminalisti sa totiž včera ešte nevedeli vyjadriť k príčine jej smrti, ani k okolnostiam vzniku požiaru.
V niektorých kajutách čiastočne potopenej lode ešte horelo a vyšetrovatelia sa do nich nemohli dostať. Ukazuje sa však, že požiar sa mohol rozšíriť z kuchyne. Ani túto informáciu nemohli včera experti potvrdiť, pretože zadná časť lode, z ktorej sa požiar šíril, je pod vodou. Problémy záchranárom a policajtom spôsobovali tiež jazykové bariéry. Podľa Ivana Peťka z Hasičského a záchranného zboru v Trnave problémy dorozumieť sa s rumunskou posádkou či s cestujúcimi z Belgicka a Nórska boli naozaj veľké. Tlmočníčka totiž dokázala prekladať len do angličtiny, tej však zasa niektorí záchranári nerozumeli.
Včera sa na vrak zhorenej lode prišli pozrieť aj členovia posádky, niektorí dokonca bosí a len v tričkách. Medzi nimi aj 70-ročný kapitán lode George Palangeano. Ten počas požiaru nebol na palube, zastupoval ho prvý dôstojník Stefan Dino. Obaja vylúčili zlyhanie posádky.
Na hladine Dunaja sa medzitým vytvorila asi 60-metrová ropná škvrna. Podľa Peťka do vody vytieklo z palivovej nádrže asi 17-tisíc litrov nafty, približne rovnaké množstvo zhorelo. Vodohospodári z Povodia Dunaja včera ešte nevedeli výčísliť rozsah škôd, už ráno však špeciálna loď zbierala naftu do vakov. Dopoludnia na tomto úseku nepremávala ani lodná doprava. Majitelia spoločnosti, ktorá loď vlastnila, nevedeli, či jej vrak z Dunaja vytiahnu a prevezú do Rumunska. S najväčšou pravdepodobnosťou však zostane v Dunaji ako dve iné havarované lode, ktoré iba niekoľko kilometrov ďalej snívajú svoj sen na dunajskom dne. 

 

Foto Július Dubravay
Jožo T. Schön


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Mimozemšťania v skriptách
<< predchádzajúci článok
Hrozí zvýšenie cien potravín?