Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

24. mája 2014

Voliť začali aj väzni, vysoká volebná účasť sa však neočakáva



V 17 slovenských ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a ústavoch na výkon väzby a vo väzenskej nemocnici v Trenčíne sa dnes začali voľby do Európskeho parlamentu (EP).



Zdieľať
Bratislava 24. mája (TASR) - V 17 slovenských ústavoch na výkon trestu odňatia slobody a ústavoch na výkon väzby a vo väzenskej nemocnici v Trenčíne sa dnes začali voľby do Európskeho parlamentu (EP).

Ilustračné foto Foto: TASR

V ústavoch nie sú zriadené volebné okrsky a členovia volebných komisií prinášajú do väzníc postupne volebné urny. Na záver tohto pracovného týždňa sa v ústavoch nachádzalo 1453 obvinených a 8669 odsúdených. V dnešných voľbách do EP majú právo voliť obvinení aj odsúdení, ktorí sú občanmi Slovenskej republiky, ale aj obvinení a odsúdení, ktorí sú občanmi iného z členských štátov Európskej únie.

Vo voľbách sa však neočakáva, na rozdiel od nedávnych marcových prezidentských volieb, vysoká volebná účasť väzňov. Napríklad, volebné právo vo voľbách do EP, ktoré sa konali 6. júna 2009, využilo len 40 obvinených z 1540 oprávnených voličov a len 210 odsúdených zo 6926 oprávnených voličov. Celkový počet oprávnených voličov bol 8676 osôb, a teda priemerná účasť vo voľbách bola len 2,88 percenta. Pre porovnanie, účasť na druhom kole tohtoročných marcových prezidentských volieb bola 32,42 percenta, čo bolo približne o tri percentá viac, ako bola volebná účasť obvinených a odsúdených v prvom kole, ktoré sa konalo 15. marca.

"Právo voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu má obvinený a odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky, najneskôr v deň volieb dovŕšil 18 rokov veku a má na území Slovenskej republiky trvalý pobyt a aj obvinený a odsúdený, ktorý je občan iného z členských štátov Európskej únie, ktorý najneskôr v deň volieb dovŕšil 18 rokov veku a má povolený na území Slovenskej republiky trvalý pobyt. Právo voliť má aj obvinený a odsúdený, ktorý je občanom Slovenskej republiky, najneskôr v deň volieb dovŕšil 18 rokov veku a nemá trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a ani na území iného členského štátu Európskej únie, ak sa v deň volieb nachádza vo výkone väzby, respektíve vo výkone trestu odňatia slobody na území Slovenskej republiky. Prekážkou vo výkone volebného práva je zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany zdravia ľudí, výkon trestu odňatia slobody uložený za spáchanie obzvlášť závažného zločinu, pozbavenie spôsobilosti na právne úkony," vysvetlil pred pár dňami pre TASR riaditeľ Kancelárie generálneho riaditeľa Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) Adrián Baláž.

Každý ústav zabezpečil, aby obvinený a odsúdený bol informovaný o konaní volieb a včas písomne poučený o spôsobe a práve voliť vo voľbách do Európskeho parlamentu. Ak obvinený a odsúdený nemá trvalý pobyt vo volebnom okrsku, v ktorého územnom obvode je ústav, volí na základe voličského preukazu, ak si ho vyžiadal. Poučenie obsahovalo aj informáciu, že obvinený alebo odsúdený môže písomne požiadať obec, v ktorej má trvalý pobyt, o vydanie a zaslanie voličského preukazu. Žiadosť podáva obvinený alebo odsúdený písomne alebo prostredníctvom ním splnomocnenej osoby do obce, kde má trvalý pobyt najskôr 30 dní.

"V deň konania volieb ústav zabezpečí predvedenie obvineného a odsúdeného pred okrskovú volebnú komisiu, v ktorej územnom obvode je ústav, za účelom umožnenia výkonu volebného práva," dodal ďalej Baláž.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Na strednom Považí a v kopaničiarskom regióne otvorili 395 miestností
<< predchádzajúci článok
Prvým voličom v bratislavskej Dúbravke bol 85-ročný Milan