Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

07. novembra 2009

Voliť do orgánov krajov možno iba v mieste trvalého bydliska



Iba v mieste trvalého bydliska možno voliť poslancov a predsedov samosprávnych krajov. Pre krajské voľby neexistuje voličský preukaz, s ktorým sa napríklad vo voľbách prezidenta dá hlasovať v ...



Zdieľať
BRATISLAVA 7. novembra (WEBNOVINY) – Iba v mieste trvalého bydliska možno voliť poslancov a predsedov samosprávnych krajov. Pre krajské voľby neexistuje voličský preukaz, s ktorým sa napríklad vo voľbách prezidenta dá hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti na Slovensku. V blížiacich sa voľbách do orgánov vyšších územných celkov (VÚC), ktoré nás čakajú o týždeň v sobotu 14. novembra, totiž platí, že každý volič môže voliť iba poslancov, ktorí patria do jeho voličského obvodu. Preto volič nemôže voliť v inom volebnom obvode, vo volebnej miestnosti mimo svojho bydliska. V inom volebnom obvode by dostal hlasovací lístok s inými kandidátmi, uviedla pre agentúru SITA zapisovateľka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) pre krajské voľby a riaditeľka odboru volieb a referenda Ministerstva vnútra SR Lívia Škultétyová.


Obdobne ako pri obecných voľbách, môžu aj pri voľbách do VÚC rozhodovať o svojich zástupcoch v krajskej samospráve cudzinci s trvalým pobytom na Slovensku. Právo voliť do orgánov samosprávnych krajov podľa zákona majú občania Slovenskej republiky a cudzinci, ktorí majú trvalý pobyt v obci, ktorá patrí do územia samosprávneho kraja a najneskôr v deň konania volieb dovŕšili 18 rokov.

V deň volieb dostane volič vo volebnej miestnosti po preukázaní svojej totožnosti od členov okrskovej volebnej komisie prázdnu obálku označenú odtlačkom úradnej pečiatky obce, respektíve mesta alebo mestskej časti a dva hlasovacie lístky. Jeden hlasovací lístok bude na voľby predsedu kraja a druhý hlasovací lístok na voľby poslancov do zastupiteľstva samosprávneho kraja. Volič vyznačí svoje hlasy v priestore určenom na úpravu hlasovacích lístkov, za plentou. Svoj hlas vyznačí krúžkom čísla pri ňom zvolenom kandidátovi. Na hlasovacom lístku na voľby predsedu môže volič zakrúžkovať číslo iba jedného kandidáta. Na hlasovacom lístku na voľby poslancov môže zakrúžkovať najviac toľko čísiel, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených. Počet poslancov, ktorí sa volia v jeho volebnom obvode, bude napísaný na hlasovacom lístku. Ak sa napríklad vo volebnom obvode voliča volí deväť poslancov, môže zakrúžkovať najviac deväť čísel kandidátov. Ak ich zakrúžkuje viac, bude tento hlasovací lístok neplatný. Môže ich ale zakrúžkovať menej, takýto hlasovací lístok platí. V prípade, že volič nezakrúžkuje nikoho, započíta sa do voličskej účasti, ale pôjde o neodovzdaný voličský hlas. Volič môže napríklad hlasovať iba za predsedu kraja a nedať hlas žiadnemu poslancovi. Upravené hlasovacie lístky volič ako pri iných voľbách vloží ešte za plentou do obálky a tú potom vhodí do volebnej schránky.

Ak sa volič neodoberie s hlasovacími lístkami a obálkou za plentu, komisia mu neumožní hlasovanie. V prípade, že volič upraví hlasovacie lístky nesprávne, vydá mu na požiadanie okrsková volebná komisia nové hlasovacie lístky.

Volič, ktorý nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, má právo vziať so sebou za plentu iného voliča, aby mu ich podľa jeho pokynov upravil a vložil ich do obálky. Pomôcť mu však pri tom nemôže člen okrskovej volebnej komisie. Rovnako môže volič postupovať aj v prípade, že pre zdravotné postihnutie nemôže sám vhodiť obálku s hlasovacími lístkami do volebnej schránky. V prípade, že volič nemôže prísť do volebnej miestnosti pre vážne, najmä zdravotné dôvody, môže požiadať okrskovú volebnú komisiu, aby za ním došli s prenosnou volebnou schránkou. Záujem o hlasovanie do prenosnej urny môže komisii oznámiť napríklad príbuzný alebo sused voliča.

Voľby poslancov samosprávnych krajov a ich predsedov budú v sobotu 14. novembra od 7:00 do 22:00. Ak to miestne potreby vyžadujú, môže obec určiť začiatok volieb na skoršiu hodinu, voľby sa však aj tam skončia o 22:00. V tých krajoch, kde v prvom kole volieb nezíska ani jeden z kandidátov na predsedu VÚC nadpolovičnú väčšinu platných hlasov, bude 28. novembra druhé kolo volieb. Postúpia do neho dvaja kandidáti, ktorí získali najväčší počet platných hlasov v prvom kole volieb. Na Slovensku je pre voľby do VÚC vytvorených 5 902 volebných okrskov. V ôsmich krajoch je 90 volebných obvodov. Na poslancov všetkých ôsmich zastupiteľstiev kandiduje 3 473 kandidátov a o posty ôsmich predsedov má záujem 57 kandidátov.

Po prvýkrát bude môcť o svojej krajskej samospráve rozhodovať 320-tisíc mladých voličov. Prvovoličov, pre ktorých budú tieto voľby vôbec prvé v živote, by malo byť približne 30-tisíc. Presné čísla o voličoch budú jasné po uzavretí voličských zoznamov. Tie sa však dajú spresňovať aj počas volieb. Konečné číslo preto bude známe až po voľbách.

Priebežné výsledky volieb zverejní Štatistický úrad SR na http://www.statistics.sk a http://www.volbysr.sk po skončení hlasovania po 22:00. Prvé priebežné neoficiálne výsledky by na týchto adresách mali byť zverejnené okolo 22:45 a aktualizovať sa budú každých desať minút. Zverejňovať sa budú po podpísaní zápisníc okrskových volebných komisií. Celkové oficiálne výsledky zverejní až ÚVK.

SITA

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Bratislavské pohrebníctvo zavádza opatrenia pre prasaciu chrípku
<< predchádzajúci článok
Irán nebude posielať urán do zahraničia na ďalšie obohacovanie