13. septembra 2023

13.9.2023 (SITA.sk) - Väčšinu respondentov, až
81,8 percenta, desí predstava, že by niektorá z politických strán zožala úspech v septembrových parlamentných voľbách.
Vydesení občania
Vyplýva to z ankety denníka Plus Jeden Deň, do ktorej sa zapojilo
24 634 respondentov, avšak len
7,9 percenta z nich uviedlo, o ktorý politický subjekt ide. Podľa výsledkom ankety by väčšinu zúčastnených vydesilo, keby sa do parlamentu dostala koalícia
OĽaNO a priatelia, nasleduje hnutie
Progresívne Slovensko a strana
Smer - sociálna demokracia.
Respondenti sa taktiež obávajú aj
hnutia Republika či
Demokratov. Politológ
Miroslav Řádek je toho názoru, že odpovede svedčia o veľkej politickej polarizácii spoločnosti.
Vysoká miera polarizácie
„Je to dôsledok totálne zlej práce politických strán, tak vo svojom vnútri, ako aj medzi sebou," tvrdí. O vysokej miere polarizácie spoločnosti hovorí aj politológ
Jozef Lenč.
„Ak sa viac ako 80 percent respondentov vyjadrí, že je v našom straníckom systéme politický subjekt, ktorého potenciál vyhrať voľby ich desí, svedčí to o vysokej miere polarizácie spoločnosti a straníckeho systému, o vysokej miere strachu, ktorý sa dá rôznymi spôsobmi zneužiť," uviedol. Zároveň to podľa neho čiastočne svedčí aj o tom, že v systéme panuje nízka miera dôvery medzi voličmi a politickými stranami.
Zdroj: SITA.sk - Voliči sa boja výsledkov parlamentných volieb, najviac ich desí predstava Matovičovho úspechu © SITA Všetky práva vyhradené.