Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

08. júla 2015

Volebné paradoxy do parlamentných volieb zo systému nezmiznú



Volebné paradoxy do budúcoročných parlamentných volieb zo systému nezmiznú. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) pritom vlani pri prijímaní volebných ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Bratislava 8. júla (TASR) - Volebné paradoxy do budúcoročných parlamentných volieb zo systému nezmiznú. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) pritom vlani pri prijímaní volebných kódexov avizoval, že sa témou bude zaoberať. Vlani na jeseň plánoval volebné zákony otvoriť opäť, k čomu ale nedošlo. Niekoľko mesiacov pred parlamentnými voľbami to neurobí, a tak paradoxy neodstráni.


"Ministerstvo vnútra SR nepovažuje za vhodné pár mesiacov pred voľbami otvárať volebný zákon. Takáto úprava volebnej legislatívy je možná iba v prípade širokej politickej dohody, ku ktorej zatiaľ nedošlo," uviedla pre TASR kancelária ministra vnútra.

Volebné paradoxy vznikajú pri prepočítavaní volebných hlasov na poslanecké mandáty. V slovenskom volebnom systéme sa tvoria tak, že politická strana môže vo voľbách získať po prepočítaní hlasov viac poslaneckých mandátov, hoci iné strany dostali viac voličských hlasov.

Tému otvorili politici pri príprave volebných kódexov. O ich znení rokoval minister Kaliňák s opozíciou, s ktorou sa dohodol na viacerých zmenách. Odstránenie volebných paradoxov navrhoval pri schvaľovaní kódexov v parlamente Martin Poliačik zo SaS. Minister Kaliňák avizoval, že sa témou bude zaoberať. Chcel nechať preveriť vzorec na prepočet poslaneckých mandátov. Jeho kancelária TASR v januári potvrdila, že otázku tzv. volebných paradoxov ministerstvo analyzuje.

Na problém upozornil aj Vladimír Dančišin vo svojom blogu, kde uviedol príklady volebných paradoxov. "Predpokladajme, že by voľby v marci 2012 dopadli inak. Smer, SDKÚ, OĽaNO, SaS a Most by si výsledkovo polepšili. Smer by získal o 100 hlasov viac, SDKÚ o 500 hlasov viac, OĽaNO o 6000 hlasov viac, SaS o 6000 hlasov viac a Most o 7500 hlasov viac. Jedinou stranou, ktorá by si pohoršila, by bolo KDH. Prišlo by o 100 hlasov," písal v blogu.

V navodenej hypotetickej situácii by bolo podľa Dančišina možné očakávať, že ak už má prísť niektorá strana o jeden mandát, tak by to malo byť práve KDH. "Opak je však pravdou. V uvedenom prípade by si - paradoxne - strana KDH ako jediná polepšila o jeden mandát," uviedol Dančišin príklad volebného paradoxu, ktorý vzniká pri prepočítavaní volebných hlasov na poslanecké mandáty.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Parlament neschválil ženu nominovanú za členku najvyššieho súdu
<< predchádzajúci článok
Duálny systém na odborných školách si hľadá svoje miesto