Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

26. mája 2014

Voľby v Poľsku boli súbojom opozičnej PiS s Občianskou platformou



Vo voľbách do Európskeho parlamentu v Poľsku sa črtá tesný výsledok.



Zdieľať
Varšava 26. mája (TASR) - Vo voľbách do Európskeho parlamentu v Poľsku sa črtá tesný výsledok.

Jaroslaw Kaczynski, predseda opozičnej PiS Foto: FOTO TASR/AP

Prognózy v nedeľu večer pripísali víťazstvo vládnucej Občianskej platforme (PO), podľa čiastočných výsledkov sčítania hlasov z dnešného dopoludnia však najviac hlasov získala konzervatívna opozičná strana Právo a spravodlivosť (PiS).

Volebná komisia oznámila, že po sčítaní hlasov z 91 percent volebných okrskov vedie PiS Jaroslawa Kaczynského so ziskom 32,35 percenta hlasov. Občianska platforma (PO) premiéra Donalda Tuska skončila tesne za ňou s 31,29 percenta hlasov.

Zväz demokratickej ľavice (SLD) podľa týchto výsledkov podporilo 9,55 percenta Poliakov, Poľská ľudová strana (PSL) dostala 7,21 percenta hlasov a Nová pravica Janusza Korwina-Mikkeho (KNP) 7,06 percenta.

Ak sa tieto výsledky potvrdia, PiS a PO obsadia v EP zhodne po 19 kresiel. SLD bude mať päť mandátov a KNP a PSL po štyri. Poľsko má v europarlamente celkovo 51 poslancov.

Zvyšných sedem kandidujúcich strán neprekročilo päťpercentnú hranicu potrebnú na zvolenie do EP. Účasť na voľbách v 91 percentách volebných miestností dosiahla 23,27 percenta.

Bývalý poľský prezident Aleksander Kwašniewski po zlom výsledku svojej koalície Europa Plus, ktorá sa nedostala do EP, ohlásil odchod z aktívnej politiky. Vyjadril tiež sklamanie zlým výsledkom SLD. "Je to poplašný signál pre všetkých, ktorí zmýšľajú ľavicovo, pretože to znamená, že Poľsko už nemá skutočnú ľavicu," vyhlásil.

Poľský exprezident Aleksander Kwasniewski. Foto: FOTO TASR/AP


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Poslanci žiadajú primátora, aby umožnil Ernstovi výkon jeho funkcie
<< predchádzajúci článok
V Estónsku a Lotyšsku sa presadili vládne strany, v Litve opozícia