12. júna 2010

Foto: SITA
BRATISLAVA 12. júna (WEBNOVINY) - Bez závažných incidentov sa skončilo dnešné hlasovanie vo voľbách do Národnej rady SR vo väčšine obcí. Pre výpadky elektrického prúdu však bolo podľa informácií ÚVK prerušené hlasovanie v niektorých obciach na západnom Slovensku. Predpokladá sa, že hlasovať sa v nich bude o pol hodinu dlhšie. Znamená to teda, že až do uzatvorenia všetkých volebných miestností nemožno zverejňovať volebné odhady, povedala predsedníčka komisie Tatiana Janečková. V súčasnosti sa začali spracúvať volebné zápisnice vo volebných okrskoch, kde sa hlasovanie skončilo o 22:00. Výsledky sa doručia na obvodné volebné komisie a po skompletizovaní zápisníc z obvodov na Ústrednú volebnú komisiu. Jednotlivé okrskové volebné zápisnice začne Štatistický úrad SR zverejňovať na webe úradu - http://www.statistics.sk a tiež na externom webe - http://www.volbysr.sk medzi 22:45 až 23:00. Údaje sa budú aktualizovať každých 10 minút. Predbežné neoficiálne výsledky by mali byť známe v nedeľu medzi druhou a treťou hodinou nad ránom. Oficiálne výsledky zverejní Ústredná volebná komisia pravdepodobne v nedeľu okolo obeda, keďže všetky zápisnice z 50 obvodných komisií musia fyzicky doručiť do Bratislavy, kde budú opäť skontrolované a na ich základe vznikne zápisnica Ústrednej volebnej komisie, ktorá obsahuje oficiálne výsledky volieb.
Voľby sa začali o 7:00 a približne 4,3 milióna voličov v nich mohlo rozhodnúť o 150 poslancoch Národnej rady Slovenskej republiky (NR SR) v 5 928 volebných miestnostiach. Hlasy voličov trvalo žijúcich v zahraničí, čo využili právo voľby poštou, sčítajú v špeciálnom okrsku v bratislavskej Petržalke. O hodinu skôr, o 6:00 sa začalo hlasovať v jednej obci, Kováčovce v okrese Veľký Krtíš. Starostovia obcí totiž mohli podľa zákona posunúť začiatok volieb o dve hodiny. Povodne napriek veľkým škodám vo všetkých častiach Slovenska ovplyvnili prípravu na voľby minimálne. Volebné miestnosti sa pre ne zmenili len v piatich obciach - v Richnave (okres Gelnica), Malej Frankovej (okr. Kežmarok), Podolínci (okr. Stará Ľubovňa), Zacharovciach (okr. Rimavská Sobota) a Markovciach (okr. Michalovce).
Ústredná volebná komisia dostala počas dňa viaceré podnety na podozrenie z kupovania hlasov voličov. Viaceré sa nepotvrdili. Počas hlasovania nekonkretizovala, ktorých strán sa týkali. Na komisiu sa tiež tradične obracali s otázkami, na aký preukaz totožnosti možno voliť. Podľa informácií z regiónov Slovenska sa niekde údajne aj zvážali voliči do volebných miestností. Podľa doterajších odhadov presiahla účasť voličov očakávania a mohla by sa pohybovať nad 50 percent.
Na ochranu verejného poriadku bolo počas volieb nasadených približne 2 000 policajtov. Policajti chránili všetky volebné komisie - 5 929 okrskových (vrátane špeciálneho pre voľby poštou občanov SR s trvalým pobytom v zahraničí), 50 obvodných volebných komisií a aj Ústrednú volebnú komisiu. Hliadkovali pred voľbami aj počas hlasovania. Ich práca sa nekončí a v súčasnosti zaisťujú bezpečný prevoz zápisníc o výsledkoch hlasovania. Strážia tiež objekty Štatistického úradu SR, ktorý počas dnešnej noci spracuje výsledky hlasovania. Policajti sú v službe v rovnošate, ale aj v civile. Budú sprevádzať tiež vozidlá so zápisnicami, ktoré členovia obvodných volebných komisií povezú z celého Slovenska na Ústrednú volebnú komisiu (ÚVK) do Bratislavy.
V siedmych parlamentných voľbách od pádu komunistickej totality v roku 1989 a piatych od vzniku samostatnej SR sa o hlasy voličov uchádzalo 2 366 kandidátov z 18 politických strán.
SITA