Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

11. marca 2012

Voľby 2012: Ľudia volili menšie zlo, myslí si sociologička Kusá



Voličov k takmer šesťdesiatpercentnej účasti na parlamentných voľbách zmobilizovali zrejme predvolebné prognózy, ktoré odhadovali veľmi nízku účasť. Podľa sociologičky Zuzany Kusej ...



Zdieľať
volby BRATISLAVA 11. marca (WEBNOVINY) - Voličov k takmer šesťdesiatpercentnej účasti na parlamentných voľbách zmobilizovali zrejme predvolebné prognózy, ktoré odhadovali veľmi nízku účasť.


Podľa sociologičky Zuzany Kusej na ľudí zapôsobili psychologicky a prinútili ich uvažovať o svojom občianstve.

"Je tu taká predstava, že keď sa nezúčastním na voľbách, nemám právo rozhodovať o veciach," povedala pre agentúru SITA Kusá.


Voliči kalkulovali so slabou účasťou

Nazdáva sa, že pravicoví voliči kalkulovali s tým, komu môže hrať do karát ich slabá účasť, a tak prekonali svoje averzie voľbou menšieho zla. "V prospech väčšej účasti bola aj kampaň od Smeru, kde sa prezentovalo, že Smer môže byť víťazom, ale nemusí zostaviť vládu, ak nebude mať väčšinu," uviedla Kusá. Výsledkom tejto kampane je, že Smer-SD získal vo všetkých okresoch výrazne viac ako v minulosti.

Už tradične prišlo menej občanov k voličskej urne v chudobnejších okresoch východného Slovenska. Podľa Kusej to môže súvisieť s tým, že viacerí východniari pracujú v iných regiónoch Slovenska alebo v zahraničí. Zo štatistiky vyplýva, že tento rok vydali menej voličských preukazov ako v minulosti. "Nižšia účasť je z veľkej časti daňou za pracovnú neprítomnosť v mieste bydliska a za existujúce prekážky, keďže v zahraničí môžu voliť len tí, čo tam majú trvalé bydlisko," uviedla Kusá.


Rómska otázka

Sociologička hovorí, že je znepokojujúce, akú úlohu zohrala pri sobotňajších voľbách rómska otázka. Napríklad v Kežmarku by sa do parlamentu dostala aj radikálna strana Mariana Kotlebu Ľudová strana-Naše Slovensko. V ďalších okresoch s vyšším podielom rómskeho obyvateľstva by mala nad tri percentá.

"Zdá sa mi to znepokojujúce, pretože tá strana pôsobí bez akejkoľvek väčšej mediálnej podpory," poznamenala Kusá. Rómskou kartou sa snažila hrať aj SaS, no tej táto téma nepomohla.

Naopak, podľa Kusej oslabli protimaďarské nálady. Túto tému vyzdvihovala SNS, ktorá zostala po sobotňajších voľbách mimo parlamentu. Sociologička vraví, že SNS zobrala argumenty aj Európska únia, ktorá má efektívne nástroje na umravnenie Maďarska.

Ľudia sa tak cítia chránení vyšším telesom než len politickou stranou. "SNS bola úspešná v severných okresoch Slovenska, kde má historické zázemie, čiže hlasy dostala skôr pre tradíciu volenia," dodala Kusá.

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Izraelské nálety v Pásme Gazy si vyžiadali 17 obetí
<< predchádzajúci článok
Povolebná nedeľa bude upršaná, môže i snežiť